Zelenskyj na Ukrajině provádí čistku státní správy ve snaze potlačit korupční skandály

Zemětřesení kvůli údajné úplatkářské aféře by mohlo ohrozit důvěru Západu v Kyjev v kritickém okamžiku války s Ruskem. Řada vysokých ukrajinských úředníků byla odvolána ze svých funkcí, neboť prezident Volodymyr Zelenskyj se snaží zastavit korupční skandály. 

Přestože jsou tyto skandály na poměry předchozích ukrajinských vlád nevelké, představují pro Zelenského, který si za své vedení během ruské invaze vysloužil pochvalu doma i v zahraničí, nepříjemnou komplikaci.

Rychlé propuštění údajně poskvrněných funkcionářů podtrhuje důležitost zachování čistého obrazu před ukrajinskými občany, kteří po tisících umírají na frontových liniích a snášejí ekonomické potíže, i před západními vládami, které Ukrajině poskytují pomoc v řádu miliard dolarů. Ve Spojených státech republikáni otevřeně zpochybnili, zda by země měla pokračovat ve financování Ukrajiny ve stejné výši jako v loňském roce.

Ve svém nočním projevu v pondělí pozdě večer Volodymyr Zelenskyj naznačil, že se snaží „vyčistit dům“ tím, že propouští úředníky na různých úrovních.

sinfin.digital