Zmizel váš let? Ghosting vám může překazit nejen rande, ale i dovolenou

„Ghosting“, tedy situace, kdy se někdo nebo něco doslova beze stopy vypaří, není hrozbou jen při pracovních pohovorech nebo romantických schůzkách. Nízkonákladové letecké společnosti jako Avelo, Breeze a Frontier často experimentují se zaváděním nových leteckých linek. Pokud se neosvědčí, rychle je stáhnou.

Carrie Hemlerová říká, že ji její letecká společnost takzvaně „vyghostovala“. Učitelka z Pensylvánie si v dubnu koupila levné letenky od společnosti Avelo Airlines na srpnovou rodinnou dovolenou. O necelý měsíc později jí letecká společnost poslala e-mail, že na začátku července pozastavuje let na trase z Wilmingtonu ve státě Delaware na Floridu.

„Říkali jsme si, co budeme dělat?“ vzpomíná paní Hemlerová.

Velké i malé letecké společnosti pravidelně obměňují své letecké linky. Tempo změn je závratné zejména u nízkonákladových leteckých společností, jako jsou Avelo, Breeze a Frontier, kde nové lety často zmizí a někteří cestující se tak ocitnou na holičkách. Hemlerová nyní letí se společností Avelo do Fort Lauderdale na Floridě místo do West Palm Beach. Musí letět o několik dní dříve, než plánovala, a bude si muset pronajmout auto, aby se dostala domů ke své matce, místo aby ji svezla rodina.

To všechno je součástí ceny za létání s leteckou obdobou pokusné laboratoře. Rychle rostoucí nízkonákladové letecké společnosti agresivně a bez zábran experimentují na většinou nedostatečně obsloužených a nevyzkoušených trasách.

S fanfárami zavádějí nové lety na lokálních letištích a podbízejí se atraktivními cenami - jednosměrné lety za pouhých 19 nebo 39 dolarů před poplatky -, ale pokud se jim nepodaří přilákat dostatek cestujících, rychle a v tichosti je zase ukončí. Někdy je to trasa nebo frekvence letů, které jsou zasaženy změnami, jindy jde o celá letiště.

sinfin.digital