Znovudobytí Chersonu mění dynamiku války s Ruskem. Ukrajina může vyvíjet tlak hned na několika frontách

Znovudobytí Chersonu Ukrajinou rezonuje i na frontách, které jsou od jihoukrajinského města poměrně vzdáleny – Moskva přesouvá své jednotky, aby znovu získala iniciativu, a Kyjev se snaží využít úspěchů na bojišti a rozšířit svou převahu nad ruskými silami.

Ústup Ruska z Chersonu, jediného hlavního města regionu, které získalo za téměř devět měsíců bojů, bylo nepříjemným selháním, ale zdá se, že Moskva stáhla do bezpečí mnoho svých nejlepších vojáků, což jí dává možnost je přesunout jinam, říkají vojenští analytici.

Ukrajinské jednotky, povzbuzené znovudobytím jihoukrajinského města s menším krveprolitím, než mnozí předpovídali, pokračují v boji ostřelováním ruských sil, které město opustily, a zároveň odrazily ruskou ofenzivu na dalekém severovýchodě v okolí města Bachmut.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu uvedl, že o bojích v této oblasti jednal s nejvyššími ukrajinskými představiteli. „Děláme vše pro to, abychom pomohli našim hrdinům odolat ruským útokům,“ uvedl na Telegramu.

sinfin.digital