Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Úplné zatmění Měsíce i obří Mars. Páteční obloha nabídne nevídanou podívanou

Úplné zatmění Měsíce i obří Mars. Páteční obloha nabídne nevídanou podívanou

Páteční večer nabídne Čechům neobvyklou podívanou. Mezi jedenadvacátou hodinou a půlnoci budou moci pozorovat úplné zatmění Měsíce. Jev by měl být dobře viditelný a zároveň bude nejdelší v tomto století. Vzácný úkaz navíc doplní ještě další jev, kdy se planeta Mars přiblíží k Zemi a zároveň bude proti Slunci, čímž bude pozorovatelná celou noc. Jak zatmění pozorovat a kdy bude další?

Co je zatmění Měsíce

Zatmění měsíce je jev vznikající, když se Země dostane mezi Měsíc a Slunce. Všechna tři tělesa v pořadí Slunce – Země – Měsíc jsou v tom okamžiku v jedné přímce. Země brání osvětlení Měsíce Sluncem a ten se tak dostává do jejího stínu, což způsobí zatmění. Tento jev je možné pozorovat pouze při úplňku. Existuje částečné zatmění, při kterém je zastíněna jen část Měsíce, a úplné zatmění, které nastane právě v pátek 27. července 2018.

Kromě zatmění Měsíce je možné pozorovat také zatmění Slunce. K němu dochází v momentě, kdy se mezi Zemi a Slunce dostane Měsíc, který záři ze Slunce zakryje. Tělesa jsou opět v jedné přímce v pořadí Slunce – Měsíc – Země.

Kdy bude zatmění

Zatmění nastane v pátek 27. července 2018 večer a mělo by být viditelné na celém území České republiky. Trvat bude téměř dvě hodiny a půjde o nejdelší zatmění Měsíce v tomto století. Takto bude páteční zatmění probíhat:

20:47 – východ Měsíce

20:24 – začátek částečného zatmění

21:30 – začátek úplného zatmění

22:21 – maximální fáze zatmění

23:13 – konec úplného zatmění

00:19 – konec částečného zatmění

Jak pozorovat zatmění

Zatmění bude pozorovatelné pouhým okem. Astronomové nicméně pro větší zážitek doporučují použít alespoň obyčejný dalekohled, nebo navštívit hvězdárnu.

Na rozdíl od zatmění Slunce není nutné si zrak jakkoli chránit. Při zatmění Slunce musí pozorovatelé použít speciální brýle nebo svářečská skla, protože jinak hrozí poškození oka a dokonce slepota.

Infografika dne: Zatmění Měsíce

Kde pozorovat zatmění

Stejně jako při pozorování hvězd je pro nejviditelnější zatmění vhodné místo s minimem umělého osvětlení. Vyplatí se tedy výlet za město a do přírody.

Hvězdárny a planetária chystají na tento den speciální akce a prodlouženou otevírací dobu. Štefánikova hvězdárna na Petříně nabídne odborný výklad a možnost prohlédnout si zatmění i běžně nepřístupnými dalekohledy. Vstupné bude ve stejné výši jako v jiné dny a zájemci mohou přijít jev pozorovat až do půlnoci.

Brněnská hvězdárna chystá celý speciální program, který bude zdarma. Návštěvníkům nabídne pohled na oblohu skrze dalekohledy, ale i světelné instalace. Otevřeno bude také koupaliště na Kraví hoře. „Koupaliště bude otevřeno, a dokonce bude nasvícené, takže lidé budou mít pocit, že plavou v měsíční vodě,“ uvedl ředitel hvězdárny Jiří Dušek. Zatmění bude možné pozorovat také z lodiček na hladině Brněnské přehrady.

Kdy bude další zatmění?

Zatmění Měsíce není tak výjimečným jevem jako zatmění Slunce, ačkoli letošní jev bude výjimečný svojí délkou. Další úplně zakrytí Měsíce, které bude možné pozorovat v České republice, by mělo nastat 21. ledna 2019 ráno, 7. září 2025 večer a 31. prosince 2028 večer.

Oproti tomu úplné zatmění Slunce mohli Češi pozorovat naposledy 11. srpna 1999 a příští nastane na našem území až 7. října 2135.  

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

Komunální volby se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1