Zatmění Měsíce 2018: Kdy a kde ho nejlépe pozorovat | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Úplné zatmění Měsíce i obří Mars. Páteční obloha nabídne nevídanou podívanou

Úplné zatmění Měsíce i obří Mars. Páteční obloha nabídne nevídanou podívanou

Páteční večer nabídne Čechům neobvyklou podívanou. Mezi jedenadvacátou hodinou a půlnoci budou moci pozorovat úplné zatmění Měsíce. Jev by měl být dobře viditelný a zároveň bude nejdelší v tomto století. Vzácný úkaz navíc doplní ještě další jev, kdy se planeta Mars přiblíží k Zemi a zároveň bude proti Slunci, čímž bude pozorovatelná celou noc. Jak zatmění pozorovat a kdy bude další?

Co je zatmění Měsíce

Zatmění měsíce je jev vznikající, když se Země dostane mezi Měsíc a Slunce. Všechna tři tělesa v pořadí Slunce – Země – Měsíc jsou v tom okamžiku v jedné přímce. Země brání osvětlení Měsíce Sluncem a ten se tak dostává do jejího stínu, což způsobí zatmění. Tento jev je možné pozorovat pouze při úplňku. Existuje částečné zatmění, při kterém je zastíněna jen část Měsíce, a úplné zatmění, které nastane právě v pátek 27. července 2018.

Kromě zatmění Měsíce je možné pozorovat také zatmění Slunce. K němu dochází v momentě, kdy se mezi Zemi a Slunce dostane Měsíc, který záři ze Slunce zakryje. Tělesa jsou opět v jedné přímce v pořadí Slunce – Měsíc – Země.

Kdy bude zatmění

Zatmění nastane v pátek 27. července 2018 večer a mělo by být viditelné na celém území České republiky. Trvat bude téměř dvě hodiny a půjde o nejdelší zatmění Měsíce v tomto století. Takto bude páteční zatmění probíhat:

20:47 – východ Měsíce

20:24 – začátek částečného zatmění

21:30 – začátek úplného zatmění

22:21 – maximální fáze zatmění

23:13 – konec úplného zatmění

00:19 – konec částečného zatmění

Jak pozorovat zatmění

Zatmění bude pozorovatelné pouhým okem. Astronomové nicméně pro větší zážitek doporučují použít alespoň obyčejný dalekohled, nebo navštívit hvězdárnu.

Na rozdíl od zatmění Slunce není nutné si zrak jakkoli chránit. Při zatmění Slunce musí pozorovatelé použít speciální brýle nebo svářečská skla, protože jinak hrozí poškození oka a dokonce slepota.

Infografika dne: Zatmění Měsíce

Kde pozorovat zatmění

Stejně jako při pozorování hvězd je pro nejviditelnější zatmění vhodné místo s minimem umělého osvětlení. Vyplatí se tedy výlet za město a do přírody.

Hvězdárny a planetária chystají na tento den speciální akce a prodlouženou otevírací dobu. Štefánikova hvězdárna na Petříně nabídne odborný výklad a možnost prohlédnout si zatmění i běžně nepřístupnými dalekohledy. Vstupné bude ve stejné výši jako v jiné dny a zájemci mohou přijít jev pozorovat až do půlnoci.

Brněnská hvězdárna chystá celý speciální program, který bude zdarma. Návštěvníkům nabídne pohled na oblohu skrze dalekohledy, ale i světelné instalace. Otevřeno bude také koupaliště na Kraví hoře. „Koupaliště bude otevřeno, a dokonce bude nasvícené, takže lidé budou mít pocit, že plavou v měsíční vodě,“ uvedl ředitel hvězdárny Jiří Dušek. Zatmění bude možné pozorovat také z lodiček na hladině Brněnské přehrady.

Kdy bude další zatmění?

Zatmění Měsíce není tak výjimečným jevem jako zatmění Slunce, ačkoli letošní jev bude výjimečný svojí délkou. Další úplně zakrytí Měsíce, které bude možné pozorovat v České republice, by mělo nastat 21. ledna 2019 ráno, 7. září 2025 večer a 31. prosince 2028 večer.

Oproti tomu úplné zatmění Slunce mohli Češi pozorovat naposledy 11. srpna 1999 a příští nastane na našem území až 7. října 2135.  

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

Komunální volby se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.