Zatmění Měsíce 2018: Pět největších mýtů, které se se zatměním pojí | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hodně zpívejte a neperte prádlo. 5 největších pověr, které se pojí se zatměním Měsíce

Hodně zpívejte a neperte prádlo. 5 největších pověr, které se pojí se zatměním Měsíce

Už v pátek večer čeká Čechy nebývalá podívaná. Na noční obloze se objeví nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století. Přestože jde obecně o astronomický jev, který se opakuje zhruba každé dva až tři roky, některé národy mu dříve připisovaly zvláštní sílu. Co byste podle nich během zatmění měli a neměli dělat?

Zatmění je ideálním časem k řešení sporů

Členové kmene Batammaliba z afrického Toga a Beninu věří, že při zatmění dochází k boji mezi Sluncem a Měsícem o nadvládu na obloze. Lidé by se prý tento spor měli pokusit zažehnat tím, že se budou usmiřovat mezi sebou a budou odříkávat modlitby. Pokud se tedy odhodláváte už nějakou dobu rozseknout napjaté vztahy s příbuznými, nebo sousedem, pátek pro to možná bude ideálním dnem.

Zpěv a hluk by měl zahnat zlé síly

Při zatmění se Měsíc často zbarví do ruda. Inkové věřili, že je to připomínka pověsti o nenasytném jaguárovi, který sežral Měsíc. Věří, že při zatmění se zvíře může vrátit a začít pustošit také Zemi. Proto je údajně důležité v té době hodně zpívat a dělat hluk, aby se jaguár zalekl a zatmění pominulo.

Měsíc může ovlivnit i zdraví

Protože zatmění Měsíce je výjimečným jevem, i jeho dopad na lidský organizmus má být zesílený. Některé zdravotní problémy se údajně v této době mohou na přechodnou dobu zhoršit. Podle jiných současných pověr by pak zatmění neměly přímo pozorovat těhotné ženy, protože krvavá luna prý může nezvratně ovlivnit psychiku dosud nenarozeného plodu. Lidem se může také hůře usínat a mohou pociťovat depresi a podrážděnost. Hindové věří, že pokud se v den zatmění říznete, tak byť je ranka malá, zůstane vám z ní navždy jizva.

S prádlem počkejte

Zatmění Měsíce se odehrává při úplňku. Ten má mít sám o sobě silný vliv, který se tímto jevem ještě umocňuje. Stejně jako při plném Měsíci proto astrologové radí nevěšet prádlo. Nedodržování této rady prý může probouzet temné síly a přinést do domu neštěstí.

Infografika dne: Zatmění Měsíce

Vyrazte do lesa

Zesílený účinek Měsíce se ale údajně projevuje také pozitivním způsobem. Bylinky natrhané během zatmění prý mají silnější účinek. Můžete tedy vyrazit na sběr do lesa. Jistota je minimálně to, že si díky absenci umělého osvětlení alespoň užijete lepší podívanou na noční oblohu. 

Kdy bude zatmění

Pokud ale na pověry a povídačky nevěříte, můžete si páteční nebeskou podívanou užít beze strachu. Zatmění by mělo být díky relativně jasné obloze viditelné po celé České republice. Začne ve 20:24 a maximální fáze zatmění nastane ve 22:21.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.