Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hodně zpívejte a neperte prádlo. 5 největších pověr, které se pojí se zatměním Měsíce

Hodně zpívejte a neperte prádlo. 5 největších pověr, které se pojí se zatměním Měsíce

Už v pátek večer čeká Čechy nebývalá podívaná. Na noční obloze se objeví nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století. Přestože jde obecně o astronomický jev, který se opakuje zhruba každé dva až tři roky, některé národy mu dříve připisovaly zvláštní sílu. Co byste podle nich během zatmění měli a neměli dělat?

Zatmění je ideálním časem k řešení sporů

Členové kmene Batammaliba z afrického Toga a Beninu věří, že při zatmění dochází k boji mezi Sluncem a Měsícem o nadvládu na obloze. Lidé by se prý tento spor měli pokusit zažehnat tím, že se budou usmiřovat mezi sebou a budou odříkávat modlitby. Pokud se tedy odhodláváte už nějakou dobu rozseknout napjaté vztahy s příbuznými, nebo sousedem, pátek pro to možná bude ideálním dnem.

Zpěv a hluk by měl zahnat zlé síly

Při zatmění se Měsíc často zbarví do ruda. Inkové věřili, že je to připomínka pověsti o nenasytném jaguárovi, který sežral Měsíc. Věří, že při zatmění se zvíře může vrátit a začít pustošit také Zemi. Proto je údajně důležité v té době hodně zpívat a dělat hluk, aby se jaguár zalekl a zatmění pominulo.

Měsíc může ovlivnit i zdraví

Protože zatmění Měsíce je výjimečným jevem, i jeho dopad na lidský organizmus má být zesílený. Některé zdravotní problémy se údajně v této době mohou na přechodnou dobu zhoršit. Podle jiných současných pověr by pak zatmění neměly přímo pozorovat těhotné ženy, protože krvavá luna prý může nezvratně ovlivnit psychiku dosud nenarozeného plodu. Lidem se může také hůře usínat a mohou pociťovat depresi a podrážděnost. Hindové věří, že pokud se v den zatmění říznete, tak byť je ranka malá, zůstane vám z ní navždy jizva.

S prádlem počkejte

Zatmění Měsíce se odehrává při úplňku. Ten má mít sám o sobě silný vliv, který se tímto jevem ještě umocňuje. Stejně jako při plném Měsíci proto astrologové radí nevěšet prádlo. Nedodržování této rady prý může probouzet temné síly a přinést do domu neštěstí.

Infografika dne: Zatmění Měsíce

Vyrazte do lesa

Zesílený účinek Měsíce se ale údajně projevuje také pozitivním způsobem. Bylinky natrhané během zatmění prý mají silnější účinek. Můžete tedy vyrazit na sběr do lesa. Jistota je minimálně to, že si díky absenci umělého osvětlení alespoň užijete lepší podívanou na noční oblohu. 

Kdy bude zatmění

Pokud ale na pověry a povídačky nevěříte, můžete si páteční nebeskou podívanou užít beze strachu. Zatmění by mělo být díky relativně jasné obloze viditelné po celé České republice. Začne ve 20:24 a maximální fáze zatmění nastane ve 22:21.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1