5 výhod, o které USA přijdou po odstoupení od TPP

Donald Trump jako jeden z prvních kroků ve funkci 45. prezidenta Spojených států podepsal exekutivní příkaz, kterým vynesl ortel nad Transpacifickým partnerstvím (TPP) uzavřeným před rokem s jedenácti tichomořskými zeměmi. Jaké výhody měla obchodní dohoda přinést?

 

Zrušení obchodních bariér

Odstranění cel a dalších bariér mělo být základem pro posílení vzájemných obchodních a investičních vazeb zemí tichomořského regionu. Celkem mělo být omezeno víc než 18 tisíc poplatků, které země uplatňují na zboží vyrobené v USA. Díky TPP tak měla být zrušena nebo snížena dovozní cla na americké výrobky, zemědělské produkty nebo IT technologie.

Možnost vytvoření obrovského trhu

Dvanáct zúčastněných států mohlo dohromady vytvořit obrovský trh o téměř 800 milionech obyvatelích, což je o 300 milionů víc, než má trh Evropské unie. Síla TPP se dá vykreslit také na podílu těchto dvanácti zemí na světovém obchodu, který činí 40 procent. Ekonomická situace asijských zemí roste bleskovým tempem, jde proto o obchodně vysoce strategický region.

Trump zrušil dohodu mezi USA a Pacifikem. Měla pokrýt dvě pětiny světové ekonomiky

Růst počtu pracovních míst

Signatáři dohody si od TPP zároveň slibovali růst pracovních příležitostí nebo stanovení společných standardů v oblasti práv zaměstnanců, jako je přísný zákaz dětské práce. Právě to bylo ale jedním z Trumpových argumentů proti TPP, podle kterého by se tak výroba přesunula do Asie, a dohoda by proto naopak šla proti zájmům amerických dělníků.

Ochrana životního prostředí

Společné standardy v oblasti životního prostředí měly být jednou z dalších výhod TPP, která tak mohla být dobrou zprávou pro ochránce přírody. Partnerské země se v TPP zavázaly k dodržování Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy divoké flory a fauny (CITES), která přísně zakazuje obchod s ohroženými druhy zvířat nebo rostlin.

Další protesty proti Trumpovi na obzoru. Tentokrát kvůli daňovému přiznání

Autorská práva

TPP stanovovalo i společné standardy pro ochranu duševního vlastnictví a mělo také posílit vzájemný obchod na internetu.

SDÍLET
sinfin.digital