Albert uklidňuje naštvané zaměstnance. O kolik jim zvýší platy?

Řetězec Ahold, do kterého spodají prodejny Albert, odborům navrhl na příští rok průměrné zvýšení platů o 8,5 procenta. V roce 2018 by pak mzdy zaměstnanců měly narůst o dalších sedm procent. 

Odboráři dosud požadovali, aby jim platy vzrostly už letos. Po vedení žádali jednorázový nárůst o tisíc korun, pro příští rok pak zvýšení o sedm procent. K současnému návrhu firmy se zatím nevyjádřili, obě strany se mají sejít v pondělí. 

Provozovní zaměstnanci nyní podle odborů pobírají 12.500 korun hrubého včetně příplatků. Tyto údaje však společnost, která zaměstnává v ČR zhruba 17.000 lidí, popírá. Podle firmy mzda činí 15.500 korun včetně takzvané variabilní složky, kterou Ahold začal uplatňovat začátkem letošního roku.

Otročina v Albertu? Premiér si kvůli platům zve nizozemského velvyslance

Ahold uvedl, že odborářům spolu s návrhem na růst mezd poslal také pozvánku k setkání. Firma tvrdí, že odborové organizace se dosud ani jednou řádně nesešly se zástupci zaměstnavatele, a to přes několik nabídek termínů. Uskutečnila se jen písemná výměna dokumentů a neformální schůzka, uvedl Ahold a dodal, že konstruktivní dialog zastavily odbory, které se namísto jednání rozhodly situaci eskalovat na veřejnosti. „Předpokládáme proto, že se nyní budeme moci vrátit k jednacímu stolu," řekl ředitel lidských zdrojů ve společnosti Ahold Ctirad Nedbálek.

Se zástupci odborových organizací společnosti Ahold se v úterý sešel premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a v jejich mzdových požadavcích je podpořil. Uvedl, že se kvůli mzdám v řetězci v pondělí sejde s nizozemským velvyslancem.

Zaměstnancům společnosti letos od 1. března vzrostly mzdy o tři procenta, což podle předsedkyně OSPO Renáty Burianové představuje u typického zaměstnance růst o 250 korun měsíčně. Současné platy tak dosahují poloviny průměrné mzdy v Česku a jsou podle odborů o málo vyšší, než je současná minimální mzda 9900 korun. Platy na obdobných pozicích v rámci jiných řetězců jsou údajně o zhruba třetinu vyšší.

SDÍLET
sinfin.digital