Blockchainový vlk z Karlína: Představa, že vznikne nějaký paralelní systém založený na kryptoměnách, je naivní

V bývalém průmyslovém areálu přestavěném na moderní vzdušné kanceláře v pražském Karlíně sídlí DeFi startup XIXOIO, který před několika lety založil Richard Watzke. Tento bývalý obchodník s nemovitostmi a uměním se do povědomí především umělecké veřejnosti zapsal jako autor konceptu Domy jako galerie, kdy luxusní nemovitosti k prodeji vybavil uměleckými díly a následně je prezentoval na vernisáži, kde si zájemci mohli koupit jak umění, tak i nemovitost. Nyní věnuje svůj čas a peníze projektu, který má z České republiky udělat průkopníka v „tokenizaci“ firem. Tedy v procesu, kdy firmy získávají kapitál od investorů výměnou za emisi vlastního tokenu přes blockchain. „Vydat vlastní token dneska zvládne průměrný programátor za pár hodin. My ale tvoříme kompletně novou infrastrukturu, která zajistí kompatibilitu s regulátory a do světa blockchainu vnese řád, důvěru, posílí transparentnost a zaváže emitenty tokenů k jasným povinnostem,“ říká Richard Watzke  

Kdybyste měl XIXOIO představit v pár větách, jaké by to byly?

Budujeme světově unikátní ekosystém, skrze který mohou firmy získávat kapitál na svůj rozvoj prodejem vlastních digitálních tokenů, na které ale bude navázána skutečná hodnota a výsledky firem. Tokeny jsou digitální aktiva zapsaná na blockchainu, na které může být navázané prakticky cokoliv. Podíl na zisku, vlastnické právo, nebo i jakákoliv smlouva.

To zní spíš jako emise klasických akcií na burze než cokoliv jiného.

Je to podobné, ale zároveň úplně jiné. U klasického IPO (veřejná nabídka akcií na burze, pozn. red.) jsou nevýhody jako extrémní nákladovost a časová náročnost, ale firmy zase projdou před úpisem akcií důsledným auditem. S nástupem kryptoměn v posledních letech se objevila alternativa ICO (emise digitálního tokenu přes blockchain), která je rychlá a levná, ale celá je založena jen na marketingu a důvěře. Je relativně běžné, že malý projekt o pár lidech tak získá kapitál za desítky milionů dolarů během pár hodin. Neexistuje ale již žádná regulace na to, jak s nimi naloží a že je skutečně využijí pro rozvoj svého podnikání a zvyšování hodnoty tokenů, které emitovali.

A vaše řešení tedy spočívá v čem?

My tvoříme systém, který kombinuje to nejlepší z obou těchto systému, který jsme pojmenovali IPCO. Abych byl přesný, tak s tímhle termínem přišel úplně původně Dominik Stroukal. Ještě bych někde dohledal e-mail, v kterém termín IPCO prvotně zazněl. Zajistíme jak předchozí prověření firem, tak postupné uvolňování získaného kapitálu dle dosažených milníků projektu, a navázání tokenu na budoucí zisk emitující firmy, a to vše bez zbytečných nákladů klasického IPO a na technologii blockchainu.

Při udílení ratingu se spoléháte jen na to, co vám poskytnou samotné firmy? Není to trochu riskantní?

Budeme samozřejmě provádět due diligence, ale náš blockchain Genesis je unikátní v tom, že každá transakce, každá smlouva je na něj veřejně zapsaná a spárovaná s konkrétním uživatelem. Navíc plnění milníků projektu nebudou kontrolovat jen živí lidé, ale také algoritmy. Lidé dělají chyby, technologie ne. To znamená, že pokud se pokusíte ostatní oklamat, tak se to zaprvé dozví a zadruhé tento čin bude navždy a nesmazatelně zapsán na našem blockchainu Genesis. V byznyse neexistuje nic důležitějšího než reputace, takže poskytnout nepravdivé informace může jen absolutní blázen.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak vypadá komunikace s regulátory?
  • Se kterými státními orgány XIXOIO spolupracuje?
  • Plánuje firma expanzi do zahraničí?
sinfin.digital