Bohatší Ježíšek. Češi za Vánoce chtějí utratit o pětinu víc

Za dárky, výzdobu, jídlo a stromeček plánují české domácnosti letos dát v průměru 9000 korun, o 1300 korun více než loni. Většina z utracených peněz padne na dárky. Za ně Češi chtějí utratit průměrně 5500 korun, což je o 600 korun více než loni. Vyplývá to z průzkumu, který pro banku Cetelem uskutečnila agentura STEM/MARK.

Za stromeček jsou lidé ochotni utratit v průměru 600 korun. Pětina jich v průzkumu přiznala, že každoročně utratí před Vánocemi více, než kolik plánovala. Naopak méně utratí jen zhruba každý dvacátý.

S nakupováním dárků začíná třetina lidí obvykle v listopadu, nemalá část však už po letních prázdninách (29 procent). Nejčastěji Češi letos obdarují pět svých blízkých. Kosmetiku plánuje nakupovat 65 procent lidí, oblečení 46 procent a knihy 43 procent. Zájem o darování kosmetiky se přitom meziročně snížil o šest a oblečení o pět procentních bodů.

Lidé se letos chtějí podle výsledků průzkumu o trochu více zaměřit na elektroniku a počítačové příslušenství. Roste také zájem o darování adrenalinových zážitků, zájezdů či vzdělávacích nebo obdobných kurzů.

Letos budou častějším dárkem pod stromečkem peníze. Místo shánění dárků chce jimi udělat radost 23 procent lidí, což je o dva procentní body více než loni. Častěji je plánují darovat ženy než muži. Z průzkumu také vyplynulo, že čím vyšší vzdělání lidé mají, tím méně nadělují peníze.

SDÍLET

Stíhání Babiše se povleče do voleb, státní zástupci z něj mají štít proti svému odvolání. Je to nejbrutálnější doba, kdyby vláda zítra skončila, budu nejšťastnější, říká Benešová

Michal Půr, Vladimír Piskáček

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová patří k politikům, kteří nejdou daleko pro ostré slovo. Před několika týdny se dostala do sporu s vrchním státním zastupitelstvím, které podezírá z úniku citlivých informací ze spisů. Benešová kvůli tomu dokonce čtyři hodiny podávala vysvětlení. „Bylo místy i šokující. Ptali se mne na mnoho vysoce osobních otázek, které byly ještě doplňovány, a měla jsem pocit, že jsem sama podezřelá,“ říká ministryně v exkluzivním rozhovoru s INFO.CZ a upozorňuje, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman může čelit kárné žalobě v restituční kauze.

Přečíst celý článek
sinfin.digital