Brexit může britské podniky na clu přijít až na devět miliard liber ročně, tvrdí studie

Zavedení pobrexitových celních kontrol by britské firmy mohlo přijít pořádně draho. Anglický think-tank Institute for Government (IfG) totiž vypočítal, že ostrovní firmy by na celních poplatcích mohly ročně zaplatit až devět miliard liber (258 miliard korun) ročně. Organizace IfG proto britskou vládu vyzvala, aby podnikům pomohla celní změny plánovat a dala jim co nejvíce času, aby se mohly přizpůsobit.

Zhruba 180 tisíc britských firem nyní obchoduje pouze s Evropskou unií, a budou tak po vystoupení země z EU muset celní deklarace podávat poprvé. Ročně proto přibude 200 milionů celních deklarací, které při ceně jednoho z nich 20 až 45 pencí dávají konečný účet čtyři až devět milionů liber na dodatečných nákladech.

V Londýně se pochodovalo proti brexitu, protestu se účastnily tisíce lidí

Britská vláda se bude snažit dojednat přechodné období po vystoupení země z EU v březnu 2019. Unie o něm ale nechce vést rozhovory dříve, než se dosáhne pokroku v oblasti garantování práv občanů EU v Británii, režimu britské hranice s Irskem a ve finančním vyrovnání.

äV minulosti měly podniky, přístavy, přepravní společnosti a místní samosprávy roky na to, aby se změnám, se kterými přicházela vláda, přizpůsobily. Nyní mají na přípravu 20 měsíců, aniž by věděly, na co se připravují,“ píše se ve zprávě. „Úspěch změny závisí na připravenosti všech těchto organizací,“ dodává Institute for Government.

SDÍLET
sinfin.digital