Británie si brexitem pohoršila v očích investorů. Klesl jí rating, už není tak důvěryhodná

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie z druhého nejvyššího stupně Aa1 na Aa2 a změnila výhled ze stabilního na negativní. Uvádí to zpráva agentury, která svůj krok odůvodňuje obavami z vývoje státních financí a odchodem země z EU, který může ohrozit její hospodářský růst. Londýn označil posudek agentury za „zastaralý“.

Moody's, která jako první z předních ratingových agentur připravila Británii v roce 2016 o nejlepší hodnocení AAA, ho nyní snížila jen několik hodin po pátečním projevu premiéry Theresy Mayové. Agentura soudí, že plánované zmírnění úsporných opatření a zrušení limitu pro finance veřejného sektoru dostane státní finance pod tlak, a současně se kvůli zpomalení hospodářského růstu během příštích čtyř až pěti let sníží příjmy ze zdanění.

Xenofobii v Česku nechápu, Merkelovou vnímáte příliš jako nepřítele, říká česko-německá novinářka

Británii se podařilo omezit rozpočtový schodek z asi 10 procent hrubého domácího produktu v roce 2010 na 2,3 procenta ve finančním roce 2016/17. Nyní se však očekává, že kvůli poklesu příjmů obyvatelstva deficit opět začne růst. Podle Moody's se v příštích letech bude pohybovat mezi třemi až 3,5 procenta HDP, zatímco vláda ho plánovala do roku 2021/22 postupně snížit pod jedno procento.

Agentura poukázala na nejistotu, jakou do ekonomiky přináší brexit, a to za situace, kdy vláda nemá v parlamentu většinu a je proto pravděpodobné, že celý proces schvalování legislativy se protáhne.

Britská vláda podle serveru BBC prohlásila, že Moody's při změně úvěrového hodnocení nevzala v úvahu páteční projev premiérky Mayové, v němž vysvětlila svou vizi brexitu.

Uber dostal ránu a napjatě čeká na rozhodnutí soudu. Co pro službu znamená londýnská stopka?

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému státu či jinému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

SDÍLET
sinfin.digital