Brzdí brexit britskou ekonomiku? Londýn zhoršil odhad růstu

ČTK

Britská ekonomika v příštích dvou letech poroste pomaleji, než se předpokládalo. Při prezentaci své první zprávy o státním rozpočtu to řekl britský ministr financí Philip Hammond. Obyvatelům slíbil vyšší mzdy, firmám pak menší daně ze zisku. 

Britský úřad pro rozpočtovou odpovědnost nyní předpokládá, že růst britské ekonomiky v příštím roce zpomalí na 1,4 procenta. Předchozí, březnová prognóza úřadu uváděla, že ekonomika příští rok vzroste o 2,2 procenta. Odhad růstu na rok 2018 úřad snížil na 1,7 procenta z dosud předpokládaných 2,1 procenta.

Odhad růstu na letošní rok úřad nepatrně zlepšil, a to o 0,1 procentního bodu na 2,1 procenta.

Březnový výhled úřadu byl založen na předpokladu, že Britové v referendu schválí setrvání své země v Evropské unii. To se ale nestalo. Odhad růstu na roky 2019 a 2020 ponechal úřad na 2,1 procenta.

Úkolem vlády je podle Hammonda zajistit odolnost ekonomiky v době odchodu z EU a připravit ji na následné změny. Ministr slíbil zachování rozpočtové disciplíny, zároveň ale poukázal na potřebu investic do zvýšení produktivity.

Hammond potvrdil, že minimální hodinová mzda v dubnu stoupne na 7,5 libry (zhruba 237 Kč) z dosavadních 7,2 libry a že daň ze zisků firem se v příštích letech sníží na 17 procent ze současných 20 procent.

Britská vláda zároveň plánuje, že během příštích pěti let podpoří ekonomiku investicemi do inovací a rozvoje infrastruktury v objemu 23 miliard liber (728 miliard Kč). 

sinfin.digital