Čekáte zdražení elektřiny? Změňte dodavatele a ušetřete tisíce

Prezentace klienta

Bojíte se, že elektřina zdraží? Vývoj její ceny je v současné době ovlivněn koronavirovou krizí, která ceny naopak snižuje. Jak to ale bude za rok? A jak se proti možnému zdražení elektřiny ochránit?

Fixace, anebo, nebo ne?

Ceny elektřiny pro maloodběratele se odvíjejí od velkoobchodních cen, které se obchodují na burze. Vzhledem k tomu, že v loňském roce se tyto ceny snižovaly, lze očekávat, že se sníží i pro maloodběratele. Důvod? Kvůli koronavirové krizi se snížila poptávka po elektřině, což znamená také snižování cen. Do budoucna se ale počítá s obnovením růstu, stoupající poptávkou po elektřině a tím pádem zvyšování cen elektřiny. Jak na očekávaný nárůst cen vyzrát? „Jednou z možností je zafixovat si ceny elektřiny, dodavatelé elektřiny nabízejí možnost až na tři roky. Odběratel tak získá jistotu, že bude po toto období odebírat elektřinu za stále stejné ceny,“ upozorňuje Lukáš Kaňok, ředitel sekce energetika společnosti Kalkulátor.cz. Dodavatelé nabízejí smlouvy na dobu neurčitou, nebo na určité období, většinou od jednoho do tří let. Během těchto let získá spotřebitel jistotu, že se jeho cena za elektřinu nezmění. Na druhou stranu takovou smlouvu není možné vypovědět před tímto obdobím, aniž by spotřebitel platil sankce. 

Jak změnit dodavatele elektřiny?

Pojistit se proti zvýšení cen lze také změnou dodavatele elektřiny. „Mnoho spotřebitelů vlastně ani netuší, že mohou dodavatele změnit. Přitom tím, že si porovnají nabídky od jiných společností, mohou výrazně ušetřit. Naši zákazníci tak dokáží ušetřit až několik tisíc ročně, průměrná roční úspora činí kolem 4 000 korun ročně,“ uvádí Lukáš Kaňok. Dodavatele elektřiny lze měnit již patnáct let, v roce 2006 proběhla liberalizace trhu s energiemi, od té doby vzniklo mnoho firem, které maloodběratelům nabízí elektřinu a plyn. „Dodavatelé si konkurují jednak cenou za silovou elektřinu, tedy cenou za kilowatthodinu, měsíčním poplatkem a dalšími službami a bonusy,“ vypočítává Lukáš Kaňok.

Adekvátní nabídka je bez údajů nemožná

Firem, které nabízejí elektřinu pro maloodběratele, je dnes necelá stovka. Jejich ceníků ještě více a vyznat se v nich není právě snadné. „My našim klientům nabízíme, že provedeme srovnání cen elektřiny za ně. V naší kalkulačce elektřiny je třeba zadat několik údajů, které jsou pro porovnání nabídek nezbytné, a během chvíle lze zjistit, kolik může klient uspořit,“ konstatoval Lukáš Kaňok. Pro vyhotovení adekvátní nabídky je skutečně třeba prozradit například spotřebu v předcházejícím období, a to ve vysokém i nízkém tarifu, používaný jistič, distribuční sazbu, tarif a dodavatele, dále bydliště. „Všechna tato data ovlivňují to, kolik za elektřinu zaplatíme. Údaj o adrese odběrného místa je důležitý, protože se cena liší podle distributora elektřiny, tedy majitele rozvodné soustavy. Ceny za elektřinu se dále liší podle využívané distribuční sazby, zpoplatňuje se také využívaný jistič a to na základě jeho hodnoty. Údaje o současném dodavateli a využívaném tarifu jsou důležité pro výpočet úspory proti navrhovanému tarifu,“ vysvětluje Lukáš Kaňok a dodává: „Všechny tyto údaje má zákazník na svém vyúčtování, které mu stávající dodavatel posílá. Když nám ho pošle, o vše se postaráme a klient bude mít jistotu, že je srovnání správné.”

Srovnat si ceny elektřiny se vždy za určité období vyplatí: „Ceníky dodavatelů elektřiny se často mění a je možné, že pro konkrétního zákazníka bude vhodnější jiný tarif. My ceníky dodavatelů (v současné době je jich 500) sledujeme každý den, takže nám žádná změna neunikne. Naši klienti tak mohou mít jistotu, že jim vždy doporučíme tu nejvhodnější nabídku a že jsme skutečně fér,“ uzavírá Lukáš Kaňok.

sinfin.digital