Čerstvý pirátský poslanec Pikal: Budvar bych za transparenci v podnikání vyměnil hned

vkr

23. 10. 2017 • 19:00

Je to sice trochu extrémní řešení, ale pokud senátorům vadí registr smluv kvůli tomu, že státní podniky jsou nyní v nevýhodě, tak říkám zprivatizujme Budvar, vysvětluje v rozhovoru pro INFO.CZ první místopředseda Pirátů Vojtěch Pikal. „Jako cenu za transparenci v českém podnikání bych jej vyměnil hned,“ dodává nově zvolený poslanec.

Jste nyní čerstvě poslanec. Otočí se vám život vzhůru nohama?

Ještě to na mě úplně nedolehlo, takže to nevnímám nijak zásadně. Na druhé straně je toto okamžik, na který jsem pracoval posledních osm let, takže určité zadostiučinění tu je. Teď je třeba se hlavně pustit do práce, čeká nás toho opravdu hodně.

Jaký je váš program pro příští dny?

V rámci strany nás čekají mnohá jednání, v neděli jsme ustavili poslanecký klub, nyní je třeba například doúčtovat kampaň a dohodnout se, jak přenastavit aparát strany.

Vyúčtování kampaně nyní asi bude spíše milá povinnost.

Ano, ale je třeba říct, že my jsme ke kampani přistupovali zodpovědně, například jsme si nebrali půjčky. Náš rozpočet jsme nyní cílili na 3,3 procenta hlasů, a kdybychom alespoň tolik získali, tak bychom fiskálně uspěli a jeli dál. Na druhé straně ale straně ty peníze, které nyní získáme za volební výsledek, musejí vystačit na další čtyři roky. Rovněž bude třeba z něčeho platit stranický aparát, který již nebude moci fungovat na dobrovolnické bázi.

Jaké jsou nyní vyhlídky Pirátů? Šli byste teď s hnutím ANO do vlády?

Podle mě v tomto rozložení zatím vůbec nemá cenu bavit se o tom, že bychom tam s nimi byli.

Takže plánujete přesun do opozice.

Ano, budeme v opozici, budeme šít do vlády a budeme se snažit prosazovat to, co máme v programu. Především tím, že s ostatními stranami budeme hledat možná témata pro spolupráci.

Na jakou oblast se zaměříte nejdříve?

Myslím, že nyní by měla začít práce na zákonu o obecním referendu, pak se chceme zaměřit na otázky různých výjimek v zákonech. Například výjimky v registru smluv.

Například třetina senátorů se nyní domnívá, že právě registr smluv narušuje hospodářskou soutěž tím, že znevýhodňuje státní firmy vůči těm soukromým.

To samozřejmě není pravda. Důvod, proč máte státní firmu nebo podnik, není přece podnikat na trhu. Jde o to, aby poskytoval nějakou službu. Budvar se s tím musí smířit. Já jsem v tomto ohledu nejspíše trochu extrémní, ale jestli kvůli němu měl registr smluv skončit, tak zkrátka privatizujme Budvar. Já bych to za transparenci podnikání vyměnil.

V opozici plánujete spolupracovat se všemi stranami, nebo jste si řekli, že s někým zkrátka ne?

My o konkrétních zákonech budeme jednat například i s komunisty či s SPD, jde nám především o naplňování volebního programu. Ale například u toho zákona o obecním referendu si SPD nejspíše vytvoří svůj vlastní zákon, který pravděpodobně nebude dobře ošetřený, takže tam je třeba buď se domluvit na rozumném kompromisu, nebo předložit zákon vlastní.

Jak vnímáte politickou situaci ve Visegrádu, kde je nyní trend vlády populismu?

Současný volební výsledek je jistě pokračování tohoto trendu, ale musíme se s tím zkrátka nějak popasovat. O to hlasitěji je třeba bránit demokratické hodnoty.

SDÍLET