České dráhy přechází na prázdninový režim, provoz na železnici se tak sníží téměř o třetinu

HalfPageAd-1

Info.cz

19. 03. 2020 • 10:03

Ve vlacích Českých drah jezdí momentálně zhruba desetina lidí ve srovnání s dobou před vypuknutím pandemie koronaviru. Státní dopravce se proto rozhodl omezit provoz o zhruba 28 procent a přejít na prázdninový provoz. Vyplývá to z dopisu, který ČD zaslaly jednotlivým úřadům a INFO.CZ jej má k dispozici.

Mobile-rectangle-3

"Diverzifikovaná řešení jsou v nouzi nefunkční a je nutné reagovat razantněji a systémověji. Tento regionálně výrazně odlišný přístup vede k velké nepřehlednosti změn pro veřejnost a způsobuje velké potíže při zajištění lokálně sníženého rozsahu dopravy," upozorňují dráhy v dopisu. Problémy by mohly nastat například při navazování spojů a také při oběhu souprav.

ČD žádají jednotný přístup a souhrnnou změnu v jízdních řádech. Ta by měla být řízena centrálně, zřejmě po dohodě státu s hejtmany. Změny by podle návrhu dopravce měly nastat 23. března a provoz by se měl snížit celkem o 28 procent. Zrušeny by měly být například noční vlaky po 22. hodině s výjimkou vlaků s odjezdem z velkých měst. Zastaveny by měly být také vlaky do turistických destinací či rekreační spoje.

Dráhy připravily návrh omezení i pro případ dalšího prohlubování současné krize. V takovém případě by navrhovaly jezdit podle jízdních řádů platných během státních svátků, což je omezení o 32 procent, případně podle štědrodenního programu, tedy omezení až o 40 procent.

SDÍLET

Billboard-bottom-1