Chcete šetřit, ale zatím se vám to nedaří? Nechte si pomoct od chytrých nástrojů a aplikací!

Jestli nás události spojené s koronavirem naučily pár věcí, tak mezi ně určitě spadá to, jak přistupujeme k financím. Během první vlny se jasně ukázalo, že šetřit se skutečně vyplatí, což plno lidí už nyní stihlo úspěšně uvést do praxe. Plno z nás má ale s šetřením stále problém a žije od výplaty k výplatě, protože jednoduše neví jak začít.

Skvělým pomocníkem se v takových chvílích může stát internet, ostatně jako v mnoha jiných situacích, kdy si s něčím nevíme rady. Nejsou to však pouze různé návody, co vám může nabídnout, ale také chytré nástroje a aplikace, které vám se správou financí a šetřením pomohou v praxi. Které to jsou?

Nákupy v akcích a jedině s nákupním seznamem

Stejně jako naše každodenní aktivity mohou výrazně ovlivnit naše fyzické a psychické zdraví, tak ovlivňují i naše finance. I když se to možná nezdá, nákupy běžných potřeb, jako je jídlo či drogerie, se do rodinného rozpočtu dost promítnou - obzvlášť když to s nimi přeháníme. Existuje však několik způsobů, jak se tomu vyhnout a tak získat nějakou korunu k dobru.

Prvním z nich jsou akční letáky, které pravidelně upozorňují na slevy v různých obchodech. Než abyste ale čekali, až vám váš oblíbený leták hodí do schránky, raději si je najdete sami, a to na nějakém online agregátoru - pak se nebudete moci vymlouvat, že se k vám některý leták jednoduše nedostal. 

Pokud vám stačí základní funkce prohlížení a nepotřebujete nic víc, určitě vás zaujme portál Letakomat.cz. V kategoriích zaměřených na potraviny, bydlení, drogerii, elektroniku i oděvy  a obuv máte k dispozici každý aktuálně platný leták, takže vždy budete mít přehled o tom, kde můžete aktuálně nakoupit nejlevněji. 

Pokud byste to však chtěli posunout o krok dále a rádi byste si vyhledali akce na konkrétní produkty, pak vás jistě zaujmou webové stránky Kimbino.cz, případně mobilní aplikace tohoto projektu. Pomocí vyhledávání během chvilky najdete konkrétní stránky letáků, kde se nachází vámi hledané zboží, a vy se tak vyhnete zdlouhavému lisování, takže neušetříte jen peníze, ale i váš čas.

Ovšem pozor, nechceme tím říct, že byste se měli akcemi nechat strhnout a nakoupit hromady jídla jen proto, že je o něco levnější. Raději na to jděte systematicky - sepište si nákupní seznam a toho se při nákupech držte. Google pro tento účel vytvořil svou platformu Shopping list, kde si nákupní seznam můžete nejen vytvořit, ale také ho sdílet s ostatními členy rodiny. Tak už se vám nestane, že přijdete z nákupu domů a zjistíte, že vám plno věcí chybí. 

Monitorování výdajů

Jak byste mohli zjistit, kde můžete ušetřit, když byste si nejdříve neudělali pořádek ve svých výdajích? Většina z nás účty vnímá jako samozřejmost a prostě je bezmyšlenkovitě zaplatí. Když se ale podíváte zblízka na to, kolik vás některé věci vlastně stojí, možná budete dost překvapení.

Tady opět vstupují na scénu aplikace, díky kterým nemusíte trávit hodiny studováním svého bankovního účtu a vypisováním všech položek z vaší historie. Podle portálu Smartmania patří mezi pětku těch nejlepších aplikace Wallet, která pochází od českých vývojářů. Podobně jako konkurenční aplikace, kam spadá mimo jiné také Spendee či Monefy, v prémiové verzi nabízí funkci propojení s jedním či více bankovními účty.

Z něj pak automaticky tahá data o vašich platbách a zařazuje je do různých kategorií. Vy si pak jednoduše uděláte přehled o tom, kolik utratíte za jídlo či oblečení nebo kolik vás každý měsíc stojí různé služby. Když odhalíte místa, kudy vám peníze utíkají, bude pro vás jednodušší vymyslet kroky, se kterými se vám podaří získat nějaké prostředky navíc.

Cestování a zážitky se slevou

Když se rozhodnete šetřit, neznamená to, že si budete vše odpírat. Stačí najít způsob, jak za zážitky a radosti neutrácet příliš. V tomto smyslu je rozhodně nejpopulárnější portál Slevomat, který sdružuje zajímavé slevy na zboží, zajímavé pobyty i nejrůznější zážitky. Pokud jste nákupy tímto způsobem ještě nezkusili, určitě se vyplatí to napravit. Uvidíte, že si můžete užívat život a zároveň držet své finance na uzdě.

Zajímají vás aplikace, které vám mohou usnadnit život? Pak byste jistě neměli přehlédnout náš starší článek, kde představujeme 10 nejlepších aplikací pro Android a iOS.

SDÍLET
sinfin.digital