Číňané v Edenu. Majitelé fotbalové Slavie už nejspíš mají většinový podíl v jejím stadionu

ČTK

Společnost CEFC, přes kterou tečou čínské miliardy na nákupy v Česku, hodlala do stadionu investovat 50 milionů eur. Že už Číňané mají v areálu většinový podíl, naznačil na Twitteru zástupce skupiny Jaroslav Tvrdík. Oficiálně ale změna vlastníka potvrzena nebyla.

„Dnes se konečně podařilo vytvořit SK Slavia Praha zázemí, které k bojům o přední pozice ve středoevropském fotbale potřebuje. Velká radost. Dnešek bude jednou ve slávistickém muzeu,“ napsal bývalý ministr obrany na sociální síti.

O tom, že se společnost CEFC, která již drží téměř kompletní balík akcií Slavie, chystá odkoupit i stadion, se mluví od března. Tehdy totiž v rámci žofínského ekonomického fóra uzavřela dohodu s dosavadním vlastníkem, jímž je akciová společnost Eden Arena. Podle ní by mělo jít o 70 procent akcií s tím, že v následujících pěti letech CEFC investuje do stadionu 49,6 milionu eur (asi 1,34 miliardy korun).

Dalším účastníkem dohody je stavební firma Beijing Municipal & Bridge Corporation, která by zřejmě měla provést rekonstrukci. Předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta naznačoval, že by se z Edenu mohl stát Národní stadion. Hovořil o zvýšení tribun o jedno patro a rozšíření kapacity na 30 tisíc míst.

Vlastníkem stadionu byl po uvedení do provozu v květnu 2008 nejprve investor společnost E Side Property Limited. V říjnu 2011 se stala většinovým majitelem stadionu investiční skupina Natland, která předtím ovládla i klub. Společnost převzala dosavadního majitele firmu E Side Property v rámci vyrovnání s podnikatelem Vladimírem Kroužeckým.

 

sinfin.digital