CTP: Zelení jsme byli už v době, kdy to nebylo moderní. Díky tomu všechny naše budovy jako první v oboru dosáhly nejpřísnějších ekologických standardů

Průmyslový developer CTP nechal ohodnotit svých 292 budov podle přísných ekologických kritérií BREEAM. Zařadil se tak mezi evropskou špičku z hlediska kvality, udržitelnosti a šetrnosti svého portfolia k životnímu prostředí. Firma do certifikace investovala přes 1,75 milionu eur. Podle odborníků jde o trend, který budou další společnosti následovat. 

Ekologicky šetrná výstavba je v posledních letech na vzestupu, většinou jde ale o vznik zcela nových moderních budov. CTP si tak připsalo prvenství z hlediska množství prověřených objektů. „Nezaměřujeme se jen na to, aby naše nové budovy měly vysoké ekologické standardy, ale naším cílem bylo mít celé portfolio s vysokou mírou šetrnosti k životnímu prostředí. Byla to obrovská výzva, kterou nikdo z našich konkurentů v regionu neprošel,“ vysvětlil Martin Vaidiš, který v CTP odpovídá za udržitelný design výstavby. 

CTP do ohodnocení svého portfolia investovala již více než 1,75 milionu eur, a přitom nejde o konečnou částku. Certifikaci budov (v rámci BREEAM In-Use) je nutné každé tři roky obnovovat a ročně kontrolovat. Protože CTP budovy dlouhodobě provozuje, zvolila tedy tuto nákladnější cestu, kdy své objekty nechává posuzovat po celou dobu jejich životního cyklu a nikoliv jen ve výstavbě. 

„Certifikace všech nemovitostí u hráče s tak rozsáhlým portfoliem, jaké vlastní a provozuje CTP, je i v evropském měřítku ojedinělá,” potvrdila Lenka Matějíčková, vedoucí Zeleného týmu společnosti Arcadis, který certifikoval většinu CTP portfolia, a dodala, že podobných příkladů bude přibývat.

„Šetrný přístup k výstavbě má naše společnost v genech již od svého vzniku. A to nám dává obrovský náskok oproti konkurenci,” řekl Martin Vaidiš s tím, že vložené prostředky do ekologičtější, a tím i nákladnější výstavby, se CTP vracejí. Šetrné budovy jsou totiž v dlouhodobém měřítku pro majitele efektivnější – mají například nižší spotřebu energie a vody a jsou atraktivnější pro většinu nadnárodních nájemců, kteří kvalitní budovy přímo vyžadují. 

Většina průmyslových budov z portfolia CTP dosáhla hodnocení BREEAM In-Use v úrovni Velmi dobré a několik nemovitostí dokonce v úrovni Excellent. V České republice CTP dosáhlo nejvyššího počtu certifikací na trhu.

sinfin.digital