Čínský obr si jde na burzu pro rekordní částku

Čínský podnikatel a zakladatel e-commerce impéria Alibaba Jack Ma si opět přivlastní pomyslný titul pro největší IPO historie. Jeho finančně-technologická společnost Ant má při svém uvedení na burzách v Šanghaji a Hong-kongu nakročeno k zisku 34 miliard dolarů (asi 790 miliard Kč) od investorů. Velikostí prvotního úpisu akcií (IPO) tak předstihne dosavadního rekordmana, saúdskou ropnou společnost Aramco.

(AKTUALIZACE: Čína podle informací portálu Bloomberg podnikla kroky, které mohou celé IPO zastavit. Obě burzy uvedení akcií prozatím pozastavily. Původní zpráva pokračuje za touto poznámkou.)

Jack Ma to nezažije poprvé. V roce 2014 na newyorské burze uvedl akcie své nejznámější společnosti Alibaba, která tehdy od investorů získala 25 miliard dolarů. Až loni na podzim Alibabu předstihla saúdská ropná společnost Aramco (29 miliard dolarů), jen aby se teď titul nejdražší IPO zase vrátil do rukou čínského byznysmena. Jeho Ant má upsat akcie za 34 miliard dolarů, což jeho celkovou hodnotu posouvá na 313 miliard dolarů. Firma tak získá podobnou tržní kapitalizaci, jako třeba karetní společnost MasterCard (318 miliard dolarů) či banka JP Morgan Chase (309 miliard dolarů). 

Společnost Ant je dnes součástí finančního života většiny Číňanů. Nabízí jim investiční účty, mikropůjčky, pojištění a další finanční služby, bankám zase prodává své scoringové modely. „Jednoduše řečeno, společnost v posledních letech kompletně modernizovala celou čínskou finanční infrastrukturu,“ komentuje to analytik Martin Chorzempa. 

Kromě úspěchu pro byznys Jacka Ma jde i o triumf Číny. Úspěšné IPO na tamní burzy může přivést další společnosti lačné po novém kapitálu, zároveň působí jako magnet pro investory – i pro ty retailové. A pochopitelně, jde také o prestiž. „Je to poprvé, kdy se tak úspěšné IPO uskutečnilo mimo New York. O něčem takovém se nám ještě před třemi lety ani nesnilo,“ citoval deník Wall Street Journal Jacka Ma. 

Krvavá zahrada Karabach. Reportáž Lenky Klicperové a Markéty Kutilové

SDÍLET
sinfin.digital