Deutsche Bank si vzala na mušku bývalé šéfy

Igor Záruba

Deutsche Bank, problémový pilotní finanční dům ve Spolkové republice, shání horečně hotovost. Ruku nově natahuje po někdejších top manažerech ústavu, konkrétně po exšéfech představenstva Josefu Ackermannovi, Anshu Jainovi a Jürgenu Fitschenovi. 

Požaduje po nich vrácení vyplacených bonusů, přičemž největší obnos vymáhá na Jainovi – podle listu Süddeutsche Zeitung, který s těmito informacemi přišel, jde o částky v řádu desítek milionů eur. Konkrétní sumy však uvedeny nejsou. Známy jsou zato příjmy některých zmíněných vedoucích pracovníků: Fitschen, který řídil banku společně s Jainem, si v roce 2014 vydělal přibližně 6,6 milionu eur. Jain, který byl sesazen v polovině roku 2015, si za prvních šest měsíců s tímto datem odnesl 1,9 milionu eur.

        Dalším podobným opatřením, jímž se banka snaží postavit na nohy, má být podle dobře informovaných zdrojů seškrtání výplat odměn, které jsou slíbené, ale zatím ne na výplatnicích. Otázkou bude, jak banka tento úsporný krok natěšeným příjemcům benefitů vysvětlí.

        Deutsche Bank čelí v současnosti hrozbě miliardové pokuty za sporné operace se špatnými pohledávkami na americkém trhu. Celková situace peněžního domu, který existuje 150 let, je obecně velmi neutěšená.  Mnozí pozorovatelé jsou přesvědčeni, že banka stojí na pokraji krachu. Akcie Deutsche Bank spadly v tomto roce o 50 procent, z toho v září o dvacet. Banka se snaží dopracovat k likviditě i s pomocí prodeje majetku, šetřením v provozu a propouštěním. Zátah proti bývalým manažerům naznačuje, že to pořád nestačí.    


Autor je šéfeditorem E15

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital