Dolar je ve formě. Vystoupal na nová maxima

Info.cz

Oproti včerejšímu vývoji americká měna nejdříve mírně klesala, pak ale znovu začala růst. Její index dosáhl nejvyšší hodnoty za 13 a půl roku.

Dolar tlačí nahoru vyhlídky na brzké zvýšení úrokových sazeb. Očekávání podpořila i šéfka americké centrální banky (Fed) Janet Yellenová – ekonomiku komentovala vůbec poprvé od zvolení Donalda Trumpa prezidentem.

Dolarový index, který měří hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, vystoupil před 17:00 SEČ na 100,59 bodu a mírně překonal středeční maximum 100,57 bodu. Dostal se tak na nejvyšší úroveň od dubna 2003.

Euro odepisovalo asi čtvrt procenta na 1,0674 USD a sestoupilo na téměř roční minimum. Japonský jen ztrácel přibližně 0,3 procenta a nacházel se v blízkosti 109,40 JPY.

Dolar překonal počáteční ztráty po dílčích údajích z trhu bydlení a trhu práce, které vyzněly příznivě. Yellenová pak ve svém vystoupení v Kongresu řekla, že zvýšení základní sazby by mělo vzhledem k pokračujícímu růstu ekonomiky a inflace přijít už brzy. Trh všeobecně sází na to, že Fed svou základní sazbu zvýší v prosinci, tedy rok po prvním zvýšení z rekordního minima předešlých sedmi let.

Dolar od amerických prezidentských voleb výrazně zpevňuje. Plány nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa na snížení daní a zvýšení investic do infrastruktury by mohly podpořit růst americké ekonomiky, zatímco Trumpovy návrhy na uvalení cel na levný dovoz by mohly zvýšit ceny. To posiluje očekávání, že Fed bude zvyšovat úrokové sazby rychleji, než se donedávna předpokládalo.

sinfin.digital