Dostavba jaderné elektrárny v Dukovanech má šanci

ČTK

Dohoda s Rakouskem na dostavbě jaderné elektrárny v Dukovanech by podle ministra průmyslu Jana Mládka mohla být pro Česko jednodušší než při někdejší stavbě druhé české jaderné elektrárny v Temelíně. Rakousko nicméně jadernou energetiku nadále odmítá.

Velmi vyhrocené a hlasité protesty probíhaly v pohraničí s Rakouskem už na přelomu tisíciletí. Tehdy šlo o spuštění druhé elektrárny Temelín, proti které vystupovali obyvatelé Horních Rakous, kteří sousedí s jižními Čechami.

Dolní Rakousy, které jsou nejblíže jaderné elektrárně v Dukovanech, jsou dle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka mnohem shovívavější. „Situace není tak vypjatá jako v případě Horních Rakous a Temelína,“ uvedl ministr.

Česká vláda dle schváleného Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky počítá se stavbou jednoho bloku v Dukovanech a jednoho bloku v Temelíně s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách.

Kromě jaderné energetiky řešil Mládek se svým rakouským kolegou přetoky elektřiny mezi státy nebo plánovaný rakousko-český plynovod BACI.

sinfin.digital