Ekonomika prožívá dobré období. Výrazně zrychlí, odhaduje Hospodářská komora

Česká ekonomika letos zrychlí růst na 4,5 procenta z loňských 2,5 procenta. V příštím roce hrubý domácí produkt zpomalí na 3,6 procenta. Vyplývá to z prognózy, kterou dnes zveřejnila Hospodářská komora ČR.

„Česká ekonomika prožívá dobré období. Základním zdrojem růstu HDP je zahraniční poptávka, stabilizace v eurozóně, která se přetavuje do zahraničního obchodu, ale dopadá i na soukromé investice firem. To vede k větším zakázkám, tlaku na přijímání lidí. Při situaci na trhu práce to znamená růst mezd. Ten se potom přelévá do dalšího pozitivního faktoru, kterým je rostoucí spotřebitelská poptávka,“ řekl prezident komory Vladimír Dlouhý.

Topolánek chce rozbít blok Zeman-Babiš. Silný kandidát se spornou minulostí, shodují se experti

Reálné mzdy zvýší podle předpovědi růst letos na pět procent z loňských tří procent, v roce 2018 vzrostou o 5,8 procenta. Nezaměstnanost se po letošním poklesu na 4,3 procenta sníží na 4,1 procenta. Inflace vzroste z 2,4 procenta v tomto roce na 2,9 procenta v roce 2018, odhadla komora.

Průměrný kurz koruny očekává prognóza příští rok na 25,40 Kč za euro, dnes se pohybuje okolo 25,60 Kč/EUR. "Česká měna bude posilovat díky úrokovému diferenciálu (rozdíl mezi sazbami ČNB a sazbami Evropské centrální banky), který se bude zvyšovat s tím, jak ČNB bude dále zvedat sazby," uvedl David Navrátil, analytik České spořitelny, která na vytváření prognózy s ČNB spolupracovala.

Masakr v Texasu nepřežilo 26 lidí. Mladý útočník neměl slitování ani s dětmi, šestiletý kluk bojuje o život

Česká národní banka minulý týden zlepšila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 4,5 procenta z 3,6 procenta odhadovaných v srpnu. Pro příští rok ČNB zlepšila odhad na 3,4 procenta z předchozích 3,2 procenta. Česká bankovní asociace předminulý týden zlepšila odhad letošního růstu ekonomiky na 4,3 procenta. Pro příští rok odhad růstu zvýšila na 3,2 procenta.

SDÍLET
sinfin.digital