Energetické rekonstrukce, které se samy zaplatí? V Česku je prostor pro projekty za miliardy, říká Kamil Čermák

Potenciál pro energetické rekonstrukce veřejných budov, které se dokážou samy zaplatit, je v Česku v řádech miliard korun, říká generální ředitel společnosti ČEZ ESCO Kamil Čermák.

Do společnosti ČEZ jste poprvé nastoupil v roce 2005, následně jste si „odskočil“ řídit podniky Zdeňka Bakaly LBM či Economii. K energetice jste se nakonec před čtyřmi lety vrátil. Jak výrazně se během té doby proměnil tuzemský a evropský přístup k paradigmatu zelené energetiky a udržitelnosti?

Změnilo se to velmi výrazně. Naštěstí. A je to vidět nejen na evropském trhu, ale i na tom česko-slovenském, kde ČEZ ESCO operuje. Historicky zde totiž bylo téma úspor energií, respektive decentrální energetiky, poněkud upozaděno jinými energetickými tématy. Dnes zde i tento hlas zní stejně silně jako v Evropě.

Co pomohlo?

Především legislativa, hlavně ta evropská. V posledním desetiletí do ní stále více začaly přibývat závazky snižování skleníkových plynů, ať jde o Zimní balíček, současný Green Deal anebo například současný Fond spravedlivé transformace.

Pomohl ale i rychlý rozvoj a zároveň zlevňování technologií a nástup decentrální energetiky. Tehdy když jsem z ČEZ v roce 2013 odcházel, tak mě nenapadlo, že se vrátím do firmy s plány na provoz 200MW výkonu – což jsou přibližně dva bloky staré tepelné elektrárny – v kogeneračních jednotkách. Dalším z příkladů rozvoje je třeba naše spolupráce se Škodou Auto, které pomáháme s přechodem na uhlíkově neutrální výrobu. Nyní tak instalujeme na střechách provozů 2 MW výkonu fotovoltaických panelů, na dalších 38 MW existuje potenciál.

sinfin.digital