Společnosti v Evropské unii budou muset zveřejnit své skutečné vlastníky. Nařídí jim to nová směrnice, ke které osmadvacítku pobídla kauza Panama Papers. Informoval o tom britský Guardian. Protikorupční aktivisté krok chválí, upozorňují ale, že většina trustů se kontrole vyhne.
Nové podmínky směrnice proti praní špinavých peněz přikáží firmám, aby zveřejnily skutečné vlastníky a daňovým orgánům a orgánům činným v trestním řízení poskytly údaje o vlastnících svěřeneckých fondů. Členské státy EU budou informace ověřovat a zpřísní se i pravidla pro virtuální měny.
Státy EU budou mít na začlenění pravidel do svých zákonů 18 měsíců. To se vztahuje i na Velkou Británii, která sice ze společenství odejde, v době přijetí směrnice je však stále ještě členem.
„Je to velký průlom, který potvrzuje, že úplná transparentnost vlastnictví společností je nyní globálním standardem, podle něhož budou posuzovány další země,“ prohlásila Laure Brillaudová z evropské Transparency International.
Společnost Global Witness ale upozornila, že zatímco se směrnice dotkne právnických osob, nepovedlo se stejné podmínky prosadit na trusty. Ty fungují na smlouvách mezi dvěma a více stranami, které jim umožňují uniknout tradičním regulacím.
Změny také zahrnují nová pravidla pro používání předplacených karet, které umožňují nakládat s penězi a přitom se vyhnout kontrolám typickým pro běžné platební karty. I proto je využívali například pachatelé teroristických útoků v Paříži. Směrnice omezí množství peněz, které může být anonymně použito na 150 eur v obchodě a 50 eur online.