EU přitvrdí proti daňovým únikům. Firmy budou muset odhalit skutečné vlastníky

15. 12. 2017 • 21:25

Společnosti v Evropské unii budou muset zveřejnit své skutečné vlastníky. Nařídí jim to nová směrnice, ke které osmadvacítku pobídla kauza Panama Papers. Informoval o tom britský Guardian. Protikorupční aktivisté krok chválí, upozorňují ale, že většina trustů se kontrole vyhne.

Nové podmínky směrnice proti praní špinavých peněz přikáží firmám, aby zveřejnily skutečné vlastníky a daňovým orgánům a orgánům činným v trestním řízení poskytly údaje o vlastnících svěřeneckých fondů. Členské státy EU budou informace ověřovat a zpřísní se i pravidla pro virtuální měny.

Státy EU budou mít na začlenění pravidel do svých zákonů 18 měsíců. To se vztahuje i na Velkou Británii, která sice ze společenství odejde, v době přijetí směrnice je však stále ještě členem.

„Je to velký průlom, který potvrzuje, že úplná transparentnost vlastnictví společností je nyní globálním standardem, podle něhož budou posuzovány další země,“ prohlásila Laure Brillaudová z evropské Transparency International.

Společnost Global Witness ale upozornila, že zatímco se směrnice dotkne právnických osob, nepovedlo se stejné podmínky prosadit na trusty. Ty fungují na smlouvách mezi dvěma a více stranami, které jim umožňují uniknout tradičním regulacím.

Změny také zahrnují nová pravidla pro používání předplacených karet, které umožňují nakládat s penězi a přitom se vyhnout kontrolám typickým pro běžné platební karty. I proto je využívali například pachatelé teroristických útoků v Paříži. Směrnice omezí množství peněz, které může být anonymně použito na 150 eur v obchodě a 50 eur online.

 

SDÍLET

Naše newslettery rozesíláme každý týden

Šarlatáni brzdí seriózní výzkum účinků antabusu, říká biochemik Cvek

Marek Kerles
Včera • 08:00

Český biochemik Boris Cvek byl členem mezinárodního týmu, který před třemi lety uveřejnil v prestižním vědeckém časopise Nature důležitou studii o účincích antabusu na rakovinné bujení. Vědci tehdy prokázali, že lék, využívaný pro léčbu alkoholismu, ničí v laboratorních podmínkách nádorové buňky a podobně funguje i při pokusech na myších. Dnes se na celém světě začalo o látce antabus i v odborných kruzích mluvit také jako o možném léku pro pacienty s covidem-19. Podle Borise Cveka je však tenhle předpoklad založen na zcela mylných a neseriozních základech a v konečném důsledku má na solidní výzkum antabusu kontraproduktivní účinek.

Cíl v nedohlednu, česká CNN marně čeká na své diváky

Vojtěch Kristen
Včera • 06:00

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Cíl je stále v nedohlednu. Taková je ve zkratce situace stanice CNN Prima News po osmi měsících na trhu. Stanici v průměru sleduje půl procenta lidí u obrazovek, většina pořadů dosáhne na sledovanost pouze v řádu nižších desetitisíců.

Lednové počasí a chyby Francouzů. Co s odstupem víme o blackoutu, který ohrozil Evropu?

Jan Kalous
15. 01. 2021 • 18:39

Možná jste si toho nevšimli, což je dobře. Nevšimla si toho v nějaké větší míře ani mnohá naše média, což už tak dobře není. Evropa se minulý pátek ocitla na hraně blackoutu. Je to ve své podstatě příběh o tom, jak nebezpečnou situaci v přenosové soustavě nastartovala Francie, ale zažehnaly ji české jaderné a uhelné elektrárny.