Evropané už nechtějí žít v Británii. Ve velkém po brexitu utíkají i Češi

Jakoby se po výsledku referenda o brexitu z Velké Británie stalo ošklivé káčátko, které nikdo nechce. Pokles obliby ostrovní stát zaznamenává zejména z pohledu ostatních evropských zemí. Čistá migrace do Velké Británie ve dvanácti měsících končících letošním květnem totiž klesla na nejnižší úroveň za poslední tři roky. Nejvýraznější pokles zájmu o přesídlení do Velké Británie přitom přichází od států, které se k Evropské unii přidružily v roce 2004. Mezi ně patří i Česká republika. 

Čistá migrace, která počítá rozdíl mezi lidmi, jenž do Velké Británie přicházejí a těmi, kteří odtud odcházejí, ve dvanácti měsících končících květnem klesnula meziročně o čtvrtinu na 246 tisíc. To je nejnižší úroveň za poslední tři roky, podle analytiků na tom má největší vinu výsledek referenda o brexitu.

Muslimové jsou v Evropě dobře integrovaní, tvrdí studie. Většina společnosti je ale stále odmítá

„Data ukazují, že výsledek referenda o vystoupení z Evropské unie ovlivňuje rozhodnutí lidí migrovat z a do Velké Británie, zejména se jedná o státy, které k Evropské unii přistoupily v roce 2004. Zatím je však příliš brzy na to usuzovat, zda se jedná o dlouhodobý trend,“ komentoval data britský statistický úřad.

Ze zmíněného necelého čtvrt milionu migrantů jich bylo 127 tisíc ze zemí Evropské unie – o 51 tisíc méně, než ve srovnatelném období předešlého roku. Na druhé straně počet lidí, kteří Velkou Británii opustili, se zvýšil o 33 tisíc.

„Nikdo by tato data neměl oslavovat,“ uvedl k tomu Seamus Nevin, ředitel oddělení z britského Institutu ředitelů. „Vzhledem k tomu, že míra nezaměstnanosti je nyní na svých nejnižších úrovních, tak by Velká Británie bez cizinců, kteří zde žijí, pociťovala akutní nedostatek zaměstnanců,“ dodal.

Britské ministerstvo má z ostudy kabát. Omylem rozeslalo desítky dopisů o deportaci

Přitom obavy z masové imigrace byly jedním z hlavních důvodů, proč mnoho Britů v referendu o brexitu hlasovalo pro vystoupení z Evropské unie.

Z osmičky zemí, které k Evropské unii přistoupily v roce 2004, klesla čistá migrace do Velké Británie na sedm tisíc z předešlých 40 tisíc. „Fakt, že se stáváme méně atraktivní destinací, by nás měl znepokojovat,“ uzavírá Nevin. 

SDÍLET
sinfin.digital