Investice v době krize: Vyplatí se investovat do zlata?

Ke zlatu se investoři uchylují v dobách krize, je totiž považováno za bezpečný přístav. Oblibě se těší při zpomalování ekonomiky, ale i v dobách zvyšujících se politických nejistot. Proč tomu tak je?

S nastupující krizí se investoři odvracejí od rizikových aktiv, jako jsou akcie, fondy a akciové indexy. Světové centrální banky ve snaze nastartovat ekonomiku snižují úrokové sazby až k nule, a tak jsou po zohlednění inflace reálné úrokové výnosy řady aktiv záporné.

Zlato se jeví díky svým vlastnostem jako vhodná dlouhodobá investice – je vzácné, v omezeném množství, přitom je dělitelné, relativně likvidní a také, jak se nedávno ukázalo, hojně nedostatkové zboží.

V dobách krize se ale investoři právě ke zlatu uchylují. Příkladem růstu poptávky po zlatě může být předchozí finanční krize v roce 2008. I tehdy žlutý kov nejprve ztratil, ale následně začal růst. Historického dolarového maxima dosáhlo zlato v roce 2011, kdy se dostalo na cenu 1 900 dolarů za trojskou unci. Následně, ruku v ruce se zotavující se světovou ekonomikou, jeho cena buď klesala, nebo stagnovala. Nedávno se však zlato vlivem koronaviru přehouplo i přes tuto hranici a dosáhlo svého historického maxima – bezmála 2 100 dolarů za unci.

Zajímalo by vás, jak si zlato vedlo i v jiných krizích? Komplexní článek shrnující vývoj zlata v období různých krizí si můžete přečíst zde.

Bílá labuť a zlatý býk

Současná krize je naprosto bezprecedentní. Virus COVID-19 je tedy již delší dobu vyhlíženou zkáznou labutí. Zasáhnul všechny státy světa a přinesl s sebou paniku a strach. Podle autora knihy Černá labuť N. N. Taleba se ale nejedná o černou labuť, ale o labuť bílou.

„Pokud by všichni, kdo šíření koronaviru označují za černou labuť, opravdu stejnojmennou knihu četli, vyjadřovali by se jinak. Světová pandemie je v ní explicitně popsána jako takzvaná bílá labuť, tedy jako událost, jejíž výskyt je v budoucnu téměř jistý,“ vysvětlil Taleb.

Stejně jako v předchozích krizích, i tentokrát se řada investorů po propuknutí koronaviru začala poohlížet po bezpečnějších investicích.

Jakmile ale americká centrální banka Fed snížila klíčovou úrokovou sazbu k nule a ohlásila masivní kvantitativní uvolňování, zlato se opět vzpamatovalo. Celosvětová zdravotnická krize se začíná přetavovat v tu ekonomickou. Stále ale převládá strach z druhé vlny viru, navíc roste napětí mezi USA a Čínou. Další neznámou v rovnici je nejistota ohledně amerických prezidentských voleb, které nás čekají letos na podzim. Nejistota zlatu holt přeje.

Fed nemůže tisknout zlato

Bank of America v dubnu zvýšila osmnáctiměsíční odhad na 3 000 dolarů za trojskou unci, což je zhruba 45 % nad dosavadním cenovým rekordem. Aktuálně se cena zlata pohybuje kolem 1 940 USD za unci.

Odhad BofA na budoucí vývoj zlata

„Fed nemůže tisknout zlato“, píše ve stejnojmenné zprávě Bank of America. Důsledkem snížení úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování je oslabování dolaru a pokles výnosů z dluhopisů.

Tentokrát ale míří do recese globální ekonomika. S růstem fiskálních výdajů nafukují světové centrální banky své bilance. Díky tomu se podle analytiků Bank o America mohou dostat pod tlak i ostatní světové měny.

Výpadek rafinérií zvýšil poptávku po ETF

Koronavirus na dva měsíce vyřadil z provozu tři největší švýcarské rafinerie vyrábějící investiční zlato ve fyzické formě. Žádné slitky ani cihly zkrátka nebyly k dostání. Díky tomu výrazně posílily také zlaté ETF fondy. Viz graf SPDR – ETF fond kopírující spotovou cenu zlata.

ETF SPDR Gold vs cena fyzického zlata

Gold Report společnosti Ivesco za první kvartál 2020 uvádí, že bylo zobchodováno zlato v hodnotě 15,4 miliard dolarů, což je 300 % meziroční nárůst. Další zajímavostí je, že množství celkově drženého zlata ETF fondy do června letošního roku stouplo o 565 tun na 3138 tun. Tato čísla jasně ukazují sílu ETF.

Vyplatí se v době koronaviru investovat do zlata?

Americký Fed v červnu oznámil, že úrokové sazby u nuly bude držet minimálně do roku 2022, aby podpořil zdevastovanou ekonomiku. Nízké úrokové sazby spolu s inflací budou hnát řadu investičních aktiv do záporných výnosů. Tyto vyhlídky mohou vést k dalšímu zvýšení poptávky po zlatu a pokračování býčího trendu.

SDÍLET
sinfin.digital