iPhone nastupuje do důchodu. Apple už se připravuje na éru po smartphonech

Karel Javůrek

16. 09. 2017 • 21:41

Apple tento týden kromě jiného představil „zcela novou“ generaci iPhonu s označením X, který přináší řadu novinek. Jedním z hlavních tvrzení bylo, že tento nový typ iPhonu určuje směr pro příští dekádu. Jedná se o poměrně zásadní informaci, protože to ukazuje, že už se v oblasti chytrých telefonů nedočkáme významnějších změn, jen mírného vylepšování. Nelze se tomu divit, důvodů je několik a historie se opakuje.

V rámci počítačového technologického vývoje jsme se už setkali s několika vlnami, které se postupně objeví jako novinka s velmi rychlým vylepšováním a rozšiřováním, až dosáhne vrcholu a poté se ustálí a pomalu upadá.

Pokud se podíváme na začátek všeho, byly to právě osobní počítače, kterým trvalo několik desítek let, než se dostaly na vrchol. V průběhu času zažily osobní počítače několik velkých revolucí, které byly spojené s jejich používáním.

3662290:article:true:true:true

Na začátku to byly aplikace a nasazení v podnicích pro produktivní práci (první Excel a podobně). Se zvyšováním výkonu čipů a s větší pamětí bylo možné postupně rozjet grafické uživatelské rozhraní v plné síle a zpřístupnit tak počítače mnohem většímu spektru lidí, než tomu bylo do té doby.

Další vlna osobních počítačů přišla s internetem, který posouval nutnost zvyšování výkonu stále více a postupně umožňoval využívat nekonečného množství informací a služeb doslova od stolu. Díky snižování cen a dalšímu zlepšování, zjednodušování rozhraní a možnostem použití se počítače dostaly na vrchol v roce 2011, kdy se jich prodalo 365 milionů kusů. Od té doby prodeje postupně klesají, nyní už jsou o sto milionů kusů nižší, než ve zmíněné špičce v roce 2011.

3204661:article:true:true:true

SDÍLET