Jádro jako reakce na změny klimatu? Je to chyba, žijeme v minulosti a ujíždí nám vlak, varuje ekolog

Pokud někdo označuje jadernou energetiku za optimální cestu v reakci na změny klimatu, je to podle ekologa a experta na energetiku Edvarda Sequense chyba. Jde prý o variantu s velkými slabinami. „Jádro nemá šanci výrazněji přispět ke globálnímu snižování emisí uhlíku vypouštěných do atmosféry. Leda že bychom stavěli jeden reaktor za druhým, desítky nových ročně. Ale to je nereálné nejen z ekonomických důvodů, ale také bezpečnostních nebo kvůli produkci problematických vysoceradioaktivních odpadů,“ vysvětluje Sequens pro INFO.CZ. Navíc by se podle něj zvýšilo riziko zneužití štěpných materiálů v politicky nestabilních státech. Pravdou dle jeho slov není ani to, že jsou jaderné elektrárny bezemisní.

Desítky ekologických organizací se nedávno shodly ve společném prohlášení na tom, že bychom měli odmítnout rozvoj jaderné energie jako řešení klimatické krize a budoucnosti české energetiky. Zvenčí se přitom situace jeví tak, že se debata nevede o tom, zda jaderné elektrárny rozšiřovat, nýbrž o tom, kdo je bude rozšiřovat. Čím to je?

Je faktem, že v médiích se skutečně vede debata o tom, kdo bude stavět, případně zda budou stavět Rusové, což je zcela jistě nepominutelný aspekt, pokud by se měly stavět nové reaktory. Primární otázka, kterou bychom si ale měli pokládat, zní, zda je vůbec potřebujeme stavět.

A jak byste na tuto otázku odpověděl vy?

To je jednoduché: určitě nestavět.

A proč?

Protože to není jediný a dostatečný způsob řešení potřeb české energetiky, hlavně zajištění dostatku elektřiny. Jsou tady – a to už víme dlouho – také jiné cesty.

Klimatické změny nás přijdou hodně draho. Studie vyčíslila, kolik letos stály přírodní katastrofy

sinfin.digital