Katalánské referendum zastaví ekonomické oživení, varuje expert. Nikdo neví, jak to skončí

Nedávné referendum o vyhlášení nezávislosti v Katalánsku, které se i díky brutálnímu zákroku policie změnilo v politickou krizi mezi Madridem a Barcelonou, bude mít vážné ekonomické následky. Podle Christophera Dembika ze Saxo Bank vystaví současné napětí stopku zahraničním investicím a bude mít za následek i odklad investicí domácích. To podle něj bude znamenat konec ekonomického oživení celého regionu, který je označovaný za motor španělské ekonomiky.

Investoři zkrátka politickou nejistotu rádi nemají – je to podle nich jedna z věcí, která škodí byznysu. A v Katalánsku je nyní politické nejistoty až až. Poté, co premiér Katalánska odložil vyhlášení nezávislosti, zůstává napětí mezi Barcelonou a Madridem hmatatelné. Doplácí na to ale především město Antonia Gaudího a Lionela Messiho.

Katalánský premiér nezávislost nevyhlásil. Věří, že ji vyjedná, region na ni podle něj má právo

„Odhadnout přesný ekonomický efekt během probíhající politické krize je vždy obtížné. Lze nicméně očekávat, že katalánské referendum s největší pravděpodobností vystaví stopku ekonomickému oživení regionu, které započalo mezi lety 2013 a 2014,“ tvrdí pro INFO.CZ Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank v Paříži. „Jak firmy, tak i investoři totiž klasicky nesnášejí jak riziko, tak i politickou nestabilitu,“ dodává.

Firmy z Katalánska odcházejí 

Právě kvůli nestabilitě již ohlásily svůj odchod z regionu některé společnosti – například pátá největší banka země Sabadell, telekomunikační společnost Eurona či biotechnologická firma Oryzon. Španělská centrální vláda takovým krokům v posledních dnech navíc pomáhá. Schválila například nařízení, které firmám zjednodušuje úřední přemístění jejich sídla díky zrušení požadavku na souhlas valné hromady akcionářů.

Jak kroužkovat při volbách? Můžete označit až čtyři favority. Poradíme, jak na to

Útok na příjmovou stránku katalánského rozpočtu lze však očekávat z více front. „Vzhledem ke komplexnímu kontextu situace v regionu je dost možné, že zahraniční investice se razantně propadnou a domácí investice budou v nejbližší budoucnosti odložené,“ míní Dembik. „Když vezmeme jako příklad Francii, tak tam se vláda v roce 2012 rozhodla pro razantní zvýšení daní pro domácnosti. A znamenalo to okamžitý pokles přímých zahraničních investic,“ dodává makroekonom, který očekává rovněž zesílení tlaků na trh práce. 

Pro nezávislost Katalánska se 1. října při zhruba 43procentní účasti vyslovilo v nestandardním referendu a navzdory hojné intervenci španělské policie podle místních úřadů přes 90 procent hlasujících.

SDÍLET
sinfin.digital