Kola s berany kupují i miliardáři, říká majitel Favoritu. Přibližovat značku masám se nechystá

Daniel Novák

08. 08. 2017 • 09:48

Před šesti lety vstala značka kol Favorit z mrtvých. Její majitel Richard Galovič oživil výrobu v Rokycanech a posunul značku s legendárními „berany“ do luxusního segmentu. Aktuálně se mu do společnosti podařilo získat nového investora. 

Jak náročné bylo jednání o vstupu investora?

Zájemců o vstup do Favoritu bylo více. S jedním investorem jsme už byli docela daleko. Dokonce už byla připravená transakční dokumentace. V tu chvíli jsme ale dostali rovněž nabídku od Michala Mičky. Během deseti dní jsme se dohodli na všech věcech, podepsali jsme smlouvy a dostali peníze na účet. Bylo to skvělé, rychlé a profesionální jednání. Celkově jsme investora hledali sedm osm měsíců.

Kde je Favorit z hlediska tržeb?

Letošní rok bude o něco slabší, protože jsme kvůli investicím hodně oslabili marketing. Minulý rok jsme totiž poznali, že musíme nasypat hodně peněz do výroby. Museli jsme totiž zvýšit kapacitu natolik, abychom se dostali na efektivní výrobu. Není problém vyrábět se ztrátou, ale to není cílem řádného hospodaření. Avšak na to, abychom produkovali se ziskem, jsme potřebovali více technologií a přípravků, které nám umožnily snížit výrobní náklady na kus.

Jaká je tedy konkrétní výše obratu?

Loni jsme byli zhruba na osmnácti milionech korun, letos to bude o trochu méně.

Kdy budete ziskoví?

Kvůli investicím zatím být v plusu nemůžeme. V provozním zisku na každém vyrobeném kole budeme od letošního podzimu. Celkový výsledek ale závisí na tom, kolik ještě budeme investovat do zahraniční expanze, do vývoje nových modelů, marketingu a komunikace. Je tedy možné, že ještě dva tři roky budeme intenzivně investovat, abychom mohli růst.

Celý rozhovor si přečtěte na webu E15.

SDÍLET