„Korunu budeme oslabovat do poloviny příštího roku,“ potvrdila ČNB

ČTK

22. 12. 2016 • 16:20

Česká národní banka ukončí režim devizových intervencí pravděpodobně v polovině příštího roku. Potvrdila to bankovní rada.

 

„Dnešní jednání spíše demonstrovalo silný konsenzus na dosavadním uvažování ohledně nastavení měnové politiky, a to v tom smyslu, že reálnost exitu se posílila. A řekl bych, že pochybnosti u členů bankovní rady kolem exitu jsou již minimální,“ uvedl guvernér ČNB Runsok.

Dodal, že bankovní rada nemá potřebu nyní reagovat na poslední kroky Evropské centrální banky. Ta na počátku prosince rozhodla prodloužit program nákupů dluhopisů minimálně o devět měsíců, tedy do konce příštího roku. Zároveň ale rozhodla o snížení měsíčního objemu odkupu. 

Rada rovněž podle guvernéra diskutovala o možném zavedení záporných úrokových sazeb jako podpůrného nástroje při ukončení intervencí. „Ale ten názor nebyl většinový a zvítězil názor, že v tuto chvíli to není realistické. Ale nevylučujeme to z našeho repertoáru,“ uvedl Rusnok.

Inflace se podle Rusnoka zvyšuje, nadále se však nachází pod dvouprocentním cílem ČNB. K udržitelnému plnění cíle, které je podmínkou pro návrat do standardního režimu měnové politiky, dle stávající prognózy dojde počínaje polovinou příštího roku, uvedl guvernér. Bankovní rada přitom podle Rusnoka vyhodnotila případná rizika pro prognózu ČNB jako vyrovnaná.

SDÍLET