Která měna je vhodná pro železnou zásobu?

Prezentace klienta

Současná situace na finančních trzích je složitá a v jistém smyslu velmi nebezpečná. Reálná ekonomika se bude jen velmi pomalu vzpamatovávat z několikaměsíčního spánku. Letectví nebo turistika se dostanou na předkrizovou úroveň až za velmi dlouhou dobu. Avšak americké indexy dosahují svých mnohaletých maxim.

Investovat do akcií je velmi rizikové. Dluhopisy jsou v době nízkých úrokových sazeb a vyšší inflaci nevýhodné. Zlato a jiné drahé kovy jsou taktéž na svých maximech. Jak se připravit na možné investice? 

Česká koruna na tenkém ledě

Pří těchto vysokých cenách finančních aktiv, se může jevit výhodnou strategií šetřit své prostředky na budoucí investice při možných velkých propadech. Investor, zvláště český investor, pak bude stát před zásadní otázkou v jaké měně má tuto hotovost tvořit? I přesto, že česká koruna silně posílila po svých březnových propadech, a nyní se stabilizuje v pásmu okolo 26 korun za euro, jedná se o regionální měnu, která by případné ekonomické turbulence mohla nepříjemně odnést. Velkou neznámou je, jak se s koronavirem vypořádá český automobilový průmysl. Jeho problémy nebo i úpadek by znamenal nejen velké riziko pro zaměstnanost v České republice, ale i pro kurz koruny.

Další neznámou je samotná strategie České národní banky. Ta sice tvrdí, že úrokové sazby prozatím nebude měnit. Toto rozhodnutí se však velmi rychle může změnit, protože českou korunu trápí vysoká inflace, a to hlavně vůči euru. Inflace v Eurozóně zatím spíše stagnuje. Jedním z důvodů stagnace může být snížení DPH v Německu, které vede ke snížení cen. Český investor by neměl zapomenout ani na to, že ČNB v době krize mluvila o tom, že koruna by se mohla obchodovat i přes 30 korun za euro. V každém případě diverzifikace portfolia patří k základním reflexům investora, stejná strategie platí i v otázce zahraničních měn. Mít všechny úspory pouze v českých korunách není nejrozumnější nápad.

Velcí poražení

Riziko silného oslabení měny se netýká pouze České koruny.  V mnoha státech již toto oslabení probíhá. O to víc by se toto riziko nemělo podceňovat. Nejvýraznější příklad je libanonská libra, která se podle oficiálního kurzu obchoduje za 1800 liber za jeden americký dolar, avšak tento kurz je pouze indikativní. Na černém trhu jeden americký dolar stojí 7500 libanonských liber. Tato měna se vůči dolaru propadla několikanásobně během posledních dnů.

Další velké oslabení můžeme pozorovat na páru USD a brazilský reál. Brazilská měna ztratila přes 39 procent od prvního ledna. Z velkých rozvojových ekonomik hodně oslabily především turecká libra a ruský rubl. Tyto měny ztratily 23 a 21 procent od začátku roku vůči dolaru. I přesto, že tyto země mají kladné úrokové sazby, velmi rychle ztrácí oproti stabilním měnám vyspělých ekonomik. Investor by vklady v měnách rozvojových států měl považovat za velmi rizikové.

Dolar na tenkém ledě

Propady měn z rozvojových ekonomik jsou ještě větší, když se vztáhnou k euru. To znamená, že americký dolar oslabil vůči euru. To se odrazilo na měnovém páru koruna dolar, kdy z hodnoty 26 korun za dolar se dostal na současných 22 korun za dolar. Americká měna oslabuje, a to především díky nulovým úrokovým sazbám a masivnímu tištění této bankovky. Americký prezident Trump se rozhodl, že ekonomickou krizi vyřeší za každou cenu právě těmito prostředky. 

Tento krok zapadá do jeho dlouhodobé politiky, kdy si sám před krizí několikrát stěžoval na velmi silný dolar. Právě silný dolar je velkým zavážím v americko-čínské ekonomické válce. Americkému prezidentovi tak současná situace nahrává, protože slabý dolar mimochodem podporuje růst ceny ropy, která je pro jeho zvolení velmi důležitá.

sinfin.digital