Levicový přístup přicházející ze západních univerzit je pro ekonomiku nebezpečný, říká Eva Zamrazilová

Ustáli jsme už daleko horší krizi, než je ta související s koronavirovou pandemií, říká v rozhovoru pro říjnový Magazín I předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová. Zároveň se ale podle ní pohybujeme na hraně nového normálu, kdy centrální banky natisknou peníze na cokoliv, co si jako civilizace zamaneme. Následuje ukázka z rozhovoru, rozšířená o další otázky a odpovědi. V běžném prodeji časopis nenajdete, předplatné si můžete zajistit prostřednictvím tohoto formuláře.

Co podle vás dokáže zbrzdit politiky před bezuzdným utrácením? Když jsme i zákon o pravidlech rozpočtové odpovědnosti obešli? 

Myslím, že brzdu mohou dát jedině voliči. To oni musejí pochopit, že naše populace stárne a že změny v demografii mohou přinést velké problémy. Na to jsme nebyli připravení ani před koronavirem, ale nyní, pokud by se výdajové rámce do roku 2027 skutečně naplno realizovaly, půjde o skutečně velký problém. Tíhu pak ponesou 80. a 90. ročníky; dnes pracují tři lidi na jednoho starobního důchodce, za 10 let už budou jen dva. Zátěž na produktivní generace bude obrovská a veřejné finance by se na to měly připravovat. 

Obsah říjnového Magazínu I
sinfin.digital