Memorandum ohledně lithia stále platí, tvrdí právník. A vysvětlil, proč by vypovězení Česku ublížilo

Michal Tomeš

Ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner chtěl vypovězením memoranda uzavřeného s australskou těžařskou firmou European Metals Holding ukončit spekulace ohledně těžby lithia v Česku. Podle právníka Petra Kocmánka z advokátní kanceláře Frank Bold však k vypovězení memoranda nedošlo. Případná arbitráž kvůli vypovězení však Česku údajně nehrozí.

Dokument tak podle všeho zůstává v platnosti, říká Kocmánek s tím, že k vypovězení memoranda s největší pravděpodobností nedošlo. „Pan ministr pouze odeslal dopis, ve kterém memorandum prohlásil za neplatné,“ uvedl právník.

Pokud by však přeci k vypovězení memoranda došlo, mohla by podle něj vzniklá situace naopak Česku uškodit.

Kvóty nejsou mrtvé, bulharské předsednictví je vydatně živí. Komentář europoslance Petra Ježka

Australská společnost EMH má totiž ze zákona přednostní právo těžby, na základě kterého bývalý ministr Jiří Havlíček (ČSSD) memorandum sepsal. V jeho textu je přitom také zmíněno, že těžaři budou „maximalizovat možnosti dalšího zpracování v České republice,“ k čemuž je ale jiný dokument nezavazuje.

„Pokud by tedy v budoucnu na Cínovci skutečně těžila společnost EMH, ztrácí stát kontrolu nad tím, kde bude vyvíjena technologie a kde bude lithiová ruda zpracovávána,“ říká právník.

Čtěte pokračování článku na webu E15 >>>

3713123:article:true:true:true

Zoufalec týdne: Marek Benda. Komentář Petra Holce

SDÍLET
sinfin.digital