Miliardy na nákup lesů. Státní firma chce skoupit pozemky soukromníků

Info.cz

Státní podnik Lesy České republiky si chce vynahradit to, co republika vydala v církevních restitucích. Plochu lesů, které spravuje, hodlá navýšit díky pozemkům od soukromníků. Postupně by na to měly jít miliardy korun.

 

Les zdědili, získali v restitucích nebo jen prostě nemají čas se o něj řádně starat – to jsou vlastníci, na které se zaměří společnost Lesy České republiky. Jejich pozemky bude chtít odkoupit.

Podnik v posledních čtyřech letech v církevních restitucích vydal 122 tisíc hektarů lesů. Jeho stávající plán, jak situaci změnit, má podporu ministerstva zemědělství.

Lesy, které by podnik kupoval, by měly mít v ideálním případě výměru přes tři souvislé hektary nebo by měly přímo navazovat na státní lesy. „Zájem je také o mladší porosty, a to v případě, kdy takové pozemky splní arondační kritéria. Jejich odkoupením se významně sjednotí majetkové držby, ucelí se hranice a scelí státní lesní pozemky," uvedla mluvčí společnosti.

Prodávajícím jsou Lesy ČR připraveny nabídnout spravedlivou cenu v místě a čase obvyklou. „Prodávající také získá jistotu, že se les nedostane do rukou překupníků, jejichž cílem může být pouze vytěžení dřeva z lesa,“ řekla mluvčí.

 

 

sinfin.digital