Mohutný výprodej. Kryptoměny během jediného dne ztratily 160 miliard dolarů

vkr

16. 01. 2018 • 13:50

Svět virtuálních měn s bitcoinem v čele zažívá v posledních dnech masivní výprodej. Od počátku týdne se jeho tržní kapitalizace snížila o 160 miliard dolarů, odepsala tak téměř čtvrtinu své ceny. Důvodem poklesu je především očekávaný zákaz obchodování virtuálních měn na burzách v Jižní Koreji, říká pro INFO.CZ Štěpán Křeček, hlavní ekonom obchodní společnosti BH Securities. 

Bitcoin i další virtuální měny klesají. Zatímco v pondělí činila jejich tržní kapitalizace 713 miliard dolarů, během dneška se snížila o více než 20 procent na 552 miliard dolarů.

„Minulý týden ještě nebylo jasno, jak dopadne zákaz obchodování virtuálních měn na burzách v Jižní Koreji, ale dnes to vypadá, že k zákazu skutečně dojde,“ vysvětluje Křeček, co stojí na pozadí výprodejů virtuálních měn.

Právě jihokorejské burzy jsou přitom klíčové pro celý svět kryptoměn. „Navíc se objevily nové zprávy z Francie, která se pokusí omezit virtuální měny, aby zabránila daňovým únikům a financování nelegálních činností,“ dodává hlavní ekonom společnosti BH Securities.

Kryptoměny reagují volným pádem. Nejznámější bitcoin klesl za posledních 24 hodin o 16 procent a momentálně se obchoduje za 11 675 dolarů, což je nejméně od počátku prosince. Kromě bitcoinu ale klesá cena i dalších virtuálních měn. Ethereum odepsalo za poslední den 22 procent a dříve rychle rostoucí ripple se nyní obchoduje za 1,28 dolaru. Ještě 4. ledna se přitom obchodoval za 3,84 dolarů.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

SDÍLET