Musíme být připraveni, že krize jednou skončí. Modernizujeme vozy pro dálkovou i regionální dopravu, říká šéf ČD Nebeský

urm

Koronavirový rok 2020 pro nás byl velkým poučením, říká v rozhovoru pro INFO.CZ předseda představenstva Českých drah Václav Nebeský. Ale nebyla to jen samá negativa: „Můžeme do budoucna využít některých návyků, které pandemie přinesla, například schůzky on-line či práce z domova,“ dodává. Jaké ztráty koronavirus způsobil a jak se s nimi České dráhy vypořádají? A co pandemie udělala s modernizací vozů? Dozvíte se v rozhovoru.

Jak moc ovlivňuje koronavirus počty cestujících v těchto týdnech? A jaké jsou ekonomické dopady?

Skupina České dráhy vykázala v prvním pololetí v důsledku pandemie celkovou ztrátu přibližně 2 miliardy korun. Pokud jde čistě o osobní dopravu, lze říci, že situace se v souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru bohužel nadále zhoršuje a každým dnem dosahujeme nižších výnosů, než jsme ve finančních modelech plánovali pro běžný stav bez pandemie.

Dokážete odhadnout celkové ztráty tržeb od cestujících?

Odhadujeme, že za celý rok přesáhnou 3 miliardy korun. V návaznosti na tyto skutečnosti aktivně realizujeme úsporná opatření, díky nimž jsme v prvním pololetí snížili náklady o jednu miliardu korun. Snažíme se tedy vlastními opatřeními negativní dopad pandemie minimalizovat a zároveň využíváme i možnosti podpor od státu. Ty jsou ale bohužel velmi limitované a ztráty nám zdaleka neporyjí.

Jak moc vás úsporná opatření postihnou?

I v této nelehké době se nám daří posouvat železniční dopravu kupředu, obnovujeme vozidlový park, zkvalitňujeme služby pro cestující a zefektivňujeme údržbu. Dokázali jsme i využít redukci spojů pro zvýšení počtu oprav a údržby vozidel. Zároveň pokračujeme v digitalizaci činností, naši lidé dokáží fungovat online, a to včetně dispečerů, realizujeme zásadní úspory, zmenšil se administrativní aparát a tak dále. Myslím, že jsme dokázali, že i tak velká firma může dynamicky reagovat na situaci a přizpůsobit se.

Jaká hygienická a další opatření musíte kvůli koronaviru udělat?

Velmi rychle jsme přijali opatření, jejichž cílem bylo a je zabránit šíření onemocnění COVID-19. Neustále provádíme několikrát denně intenzivní úklid a dezinfekci souprav. Zvláštní pozornost věnujeme čištění všech součástí vybavení, se kterými přichází cestující do kontaktu.

Čím se vlastně vlaky dezinfikují?

Odstavené soupravy či klimatizaci dezinfikujeme ozónem, který likviduje viry a bakterie. Všechny tyto kroky pomáhají udržet cestování v našich vlacích bezpečné.

Tah Lipovské a spol. v televizní radě může mít soudní dohru. Volba předsedy se odkládá

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital