Nákupní horečka v USA. Budou tržby na černý pátek rekordní?

Na černý pátek startuje v USA vánoční nákupní sezona. V zemi spolu s tím vyvstává otázka: Jak se do nákupů promítne zvolení Donalda Trumpa prezidentem?

Národní federace maloobchodů (NRF) letos očekává rekordní tržby za měsíce listopad a prosinec. S výjimkou aut, plynu a prodeje v restauracích, se očekává nárůst oproti loňskému roku z 626,1 milionů amerických dolarů na 655,8 milionů.

Nicméně tato předpověď vychází z průzkumů udělaných měsíc před volbami. Od té doby se mnohé změnilo a Trumpovo vítězství mimo jiné vyvolalo otázku, jak se nově zvolený prezident promítne do chování nakupujících.

Tržby obchodníků mohou stoupnout na rekordních 655 milionů dolarů.

Mnozí před volbami odhadovali, že by Trumpova nepředvídatelná povaha mohla být špatnou zprávou pro ekonomiku. Například společnost Citigroup (bankovní a finanční služby) prohlásila, že by jeho zvolením mohlo dojít až ke globální recesi. Dosavadní vývoj ale ukazuje do jisté míry opak. Trhy z Trumpova zvolení těží a opakovaně přepisují rekordní hodnoty, dolar v uplynulých týdnech vystoupal na dlouhodobá maxima. 

Investoři se zbavují zlata. Díky Trumpovi je nejlevnější za devět měsíců

Maloobchodníci to vidí jasně. Důležité pro ně je, aby si lidé skutečně jejich výrobky kupovali. Úspěšný černý pátek by byl příslibem pro dobrý start nejdůležitějšího období roku z hlediska tržeb.

Černý pátek

Ve Spojených státech znamená začátek hlavní předvánoční nákupní sezony. Obchodníci v kamenných obchodech nabízejí obrovské slevy. Oblíbenost tohoto dne se však pomalu vytrácí, hlavně kvůli nákupům přes internet a levným nabídkám po celý rok od obchodníků, jako internetového prodejce Amazon.com. (Zdroj: ČTK)
SDÍLET
sinfin.digital