Nechali se Muskem nalákat na bitcoin, zažívají inflační peklo. Co čekat od kryptoměny dál

Jan Vávra, E15

E15 PREMIUM | Měl to být jeden ze způsobů, kterým by miléniálové vyzráli na všechny nástrahy finančního světa. Bitcoin a akcie Tesly se staly generačním odznakem mladých investorů. Mnozí očekávali, že hodnota automobilky v dobrých ekonomických časech poroste nejrychleji ze všech firem. Na horší období – provázené inflací, nejistotou a válkou – měli miléniálové nachystanou kryptoměnu. Té se její příznivci poslední roky snaží připisovat vlastnosti digitálního zlata. Realita je ale poněkud odlišná. To ještě neznamená, že krypto nemůže být slušnou inflační brzdou. Jen to chce věnovat méně pozornosti tomu, co zrovna o virtuálních měnách a své automobilce tweetuje Elon Musk.

Výmluvná a stále varovnější je v tomto směru zkušenost autora článku ze začátku loňského roku. Jakmile Tesla nakoupila desetitisíce bitcoinů, obrátilo se na něj se zvědavými dotazy několik kamarádů, u nichž Muskův bitcoinový coming out probudil zájem o digitální měny. Bohužel se opět potvrdilo, že jakmile o krypto najednou začnou jevit zájem lidé dosud bitcoinem a spol. netknutí, znamená to blízkost cenového vrcholu. Po něm následuje cesta dolů.

Kdo se nechal strhnout Muskem (a neřídil se autorovým varováním, že bitcoin není pro laiky na krátkodobé spekulace vůbec vhodný), má teď zkaženou náladu hned dvakrát. Jednak proto, že od února 2021 bitcoin cenově ztratil přes polovinu, jednak kvůli tomu, že mnohým „napáleným“ investorům by se teď kvůli desetiletí nevídané inflaci hodila každá koruna či ještě lépe každý dolar. Miliardář Musk přitom zařazení bitcoinu do firemní rozvahy Tesly komentoval slovy, že je to určitě lepší využití než jen nechat ležet volné peníze na účtu.

sinfin.digital