Nemilé překvapení. Čína zabránila zahraničním firmám poslat peníze ze země

Byznys zahraničních firem v Číně se nečekaně zkomplikoval. Podle deníku Financial Times se několika evropským firmám nepodařilo poslat peníze ve formě dividend do domovské země. Mohou za to omezení, která přijala čínská vláda, aby regulovala odliv peněz ze země. Ten byl v poslední době rekordní a vedl i k citelnému oslabení čínského juanu, které by letos mohlo být taktéž historicky nejvýraznější.

Čína kvůli pádu své měny začala mohutně prodávat dolary z vlastních rezerv, aby tlak trhů zmenšila. Čínské zásoby dolarů v současnosti dosahují 3,12 bilionu dolarů, což je na první pohled obrovská částka, ale je to také nejnižší úroveň od roku 2011.

Za Forejtovým videem není politika, ale dluhy

Hospodářská komora zemí EU se sídlem v Číně uvedla, že ví o případu evropské firmy se sídlem v Šanghaji, která se snažila odeslat ze země stovky milionů juanů v dividendách. Transakce se ovšem nepodařila, podobně jako v případu jiné firmy, která chtěla do zahraničí odeslat téměř tři miliardy korun, ale úřady jí oznámily, že potřebují na schválení transakce více času. Podle hospodářské komory byla tato schvalovací procedura ještě před pár dny naprostou rutinou.

"Západ se v důsledku tohoto opatření Číny dostává do schizofrenní situace. Má dlouhodobě zájem na pevném juanu, a tím i ukončení mohutné cenové konkurence čínského exportu. Proti tomu jde současné výrazné oslabování juanu, které si však nepřeje ani čínská administrativa. Snahy tuto tendenci omezit způsobem, který komplikuje zahraničních investorům výplatu dividend, je však současně špatným signálem pro investory do čínských aktiv. Potrvzují se tak obavy z vysokých regulatorních rizik investic v Číně," komentoval Peter Bukov, hlavní analytik společnosti TopForex.

Nová omezení začala platit už 28. listopadu. Domácí banky musely okamžitě zavést kontroly odlivu peněz ze země. Každý, kdo z Číny posílá více než pět milionů dolarů, musí získat zvláštní povolení. „Ohrožuje to chod společností z Evropské unie,“ uvedl šéf obchodní komory Jörg Wuttke. Podle něj podobná opatření zvyšují nejistotu u investorů v Číně.

Je to fatální selhání, hodnotí Forejtovu aféru šéf rozvědky

Odliv kapitálu zatím kontroluje každý region odlišně. Někde je hranice pro získání souhlasu s odesláním finančních prostředků ještě nižší než udávaných pět milionů dolarů. V případě Šanghaje jde ovšem o velkou komplikaci, protože je to byznysové centrum celé Číny. Hospodářská komora přitom tvrdí, že ví jen o jednom případu, kdy evropská společnost na konci listopadu získala povolení k odeslání peněz z Číny. Šlo přitom o splátku půjčky.

SDÍLET
sinfin.digital