Není nic zkorumpovanějšího než politici. Přečtěte si rozhovor INFO.CZ s věhlasným ekonomem Lafferem

Podle věhlasného ekonoma Arthura Laffera nemají politici stejné podmínky jako pracující lidé. Dostanou odměnu za práci, i když je odvedená špatně. Přečtěte si exkluzivní rozhovor INFO.CZ. 

Tak a není největším problémem pro země, jako je Česko, Slovensko, nebo i Latinská Amerika korupce?

Ano, to je právě ten velký problém. Korupce je mnohem menší, když je v ekonomice nastavená rovná a nízká daň pro všechny. Eliminuje se daňová korupce. Třeba Spojené státy jsou až do morku kostí zkorumpované. Podívejte se na Hillary Clintonovou a podívejte se i na Donalda Trumpa. Takže pokud si nemyslíte, že my jsme zkorumpovaní, tak vůbec nevíte, co korupce je. Já teď dělám daňovou reformu pro Kentucky. V jednom okrsku mají 105 různých vlastnických daní. A pak se v těch daních nikdo nevyzná, kromě pár zkorumpovaných právníků a to je nechutné. Korupce je nemoc.

Takového systému je ale velký problém se zbavit.

Nikdy se nevzdávejte snu. Nízká rovná daň, omezování výdajů, volný obchod, minimální regulace atd… Kdybych měl možnost pracovat ještě s jedním prezidentem, chtěl bych, aby s nimi jednali jako s ostatními lidmi. Když se ekonomice daří, aby byli odměněni a když ne, tak aby za to odpovídali. Protože když utratíte peníze jiných lidí, tak se o to moc nestaráte. Měli bychom je dát pod dohled. Pokud je například HDP Česka 3 procenta, ať dostanou zaplaceno trojnásobek, pokud 4 procenta, tak čtyřnásobek. Pokud roste 2 procenta, tak pak ať nedostanou nic, pokud jen 1 procento, ať platí pokutu. Pak by se nechovali tak, jak se chovají. Je potřeba je podnítit, aby utráceli peníze a danili peníze tak, jako by byli jejich vlastní. Není nic zkorumpovanější než politici.

Takže je odměňovat na základě výsledků?

Slavný ekonom Laffer pro INFO.CZ: „Bohatí lidé jsou nejlepším přítelem na světě.“ Jaký recept má pro Česko?

Víte, není ale práce politiků příliš složitá a oni jsou v těžké situaci, jsou od těch problémů vzdálení, a proto je nedokážou vyřešit?

Naneštěstí nemohou. Zemřel mi pes a já jsem toho psa miloval snad víc než jakéhokoliv člověka. Zemřela na rakovinu a já jsem nemohl nic udělat. To jsou problémy, které nelze vyřešit. S tím se musíme smířit. Někteří lidé se rodí s problémy, obrovskými problémy. A role vlády není řešit všechny jejich problémy, které se člověku stanou. Práce vlády je, aby nebyla korupce. Já mám postiženého bratra a nemohli jsme mu pomoci.

Pokud právě někdo má nějaký handicap, není práce politiků tomu člověku pomoci?

Pokud jim můžete pomoci, tak ano, ale handicap nelze přece vyléčit.

Ale tak můžete jim poskytnout určitý servis.

Ale za jakou cenu. Zubní víla už dlouho nepracuje v americké pokladně. A Santa Claus už taky není v Bílém domě. Vláda nevytváří zdroje, ale přitom je přerozděluje. A když je někomu dá, aby ho dostala z potíží, tak dostává někoho jiného do problémů. To je podvojné účetnictví. Já si myslím, že zrovna u postižených může vláda něco udělat a poskytnout nějaké materiální zdroje, ale musí být neuvěřitelně opatrná jaké. Pamatuju si, že John Glenn tvrdil, že jeho žena měla handicap. A víte, co jí bylo? Koktala. To není jeden z těch problémů, který by měla vláda řešit.

Samozřejmě jsou lidé, kteří potřebují pomoc, ale to je malá skupina obyvatel v USA. Nechci, aby lidé očekávali věci. Ale když se podíváte na ty nejchudší v USA… Pokud si myslíte, že jim vláda pomáhá, tak se pletete. Černé školy, do kterých chodí, jsou nejhorší, jaké v zemi máme. Všichni žijí z dávek, naučili se žít úplně jiné životy. Sociální systém zruinoval celou skupinu lidí. A pak vláda říká, že to udělala, aby jim pomohla. Přitom ona je ten problém, ne to řešení. Školám záleží jen na smlouvách, 70 procent dětí ani nedokončí střední školu. Nejsou tam učitelé. Je to hrozné.  Oni nejsou hloupí, nejsou zlí, jsou jen černí. To neznamená, že jsou hloupí, nebo že nejsou milí, nebo že se neumí postarat o děti. O své děti se umí postarat skvěle.  Ale musíme jim dát šanci.

A jak tedy jim dát šanci?

„Ale pokud jsou minimální mzdy vysoké, tak bez vzdělání nemají tu cenu těch třeba 3 dolarů, takže nikdy nedostanou svou první práci. No a po několika letech, kdy jsou nezaměstnaní, se stanou nezaměstnatelnými. Když jsou několik let nezaměstnaní, tak nevím důvod, ale stanou se nepřátelskými."

Ale pokud jsou minimální mzdy vysoké, tak bez vzdělání nemají tu cenu těch třeba 3 dolarů, takže nikdy nedostanou svou první práci. No a po několika letech, kdy jsou nezaměstnaní, se stanou nezaměstnatelnými. Když jsou několik let nezaměstnaní, tak nevím důvod, ale stanou se nepřátelskými. Nesnáší ostatní. Třeba příběh Michaela Browna a tyhle věci se v Americe dějí, ale neděli se v době, kdy já jsem byl ještě mladý. Za Kennedyho nebo Raegana a nebyli rasové nepokoje, protože jsme měli práci.  A poháněli jsme ekonomiku a ta rostla. Tihle lidé nemají šanci. Michael Brown, krásný mladý muž neměl budoucnost. Michaela Browna zabila společnost, není to chyba policistů. Není to chyba černochů. Je to chyba společnosti.

A co musíme tedy udělat, když říkáte, že je to chyba společnosti?

Zajistit prosperitu a práci. Tak třeba zrušit minimální mzdu. Oni nemají schopnosti, které mají hodnotu minimální mzdy. Potřebují si najít práci a mít možnost se vypracovat. Tak jak jsem to udělal já. Oni se naučili, jak tu práci nemít. Musí se naučit mít svou práci rádi. Po pár zaměstnáních, na které nepotřebují moc dovedností se mohou postupně vypracovat. Potom se jejich situace zlepší, ale když nedostanou svou první práci, jak to mají udělat… 

Tak vlády zvyšují často minimální mzdu, aby zajistili, že se vyplatí pracovat, protože sociální dávky jsou vysoké.

Pokud je všechno lepší, když nepracujete, tak nepracujete, když zdaníte bohaté lidi  a dáte peníze chudým lidem,  tak jsme zase na začátku. Chce to sundat si růžové brýle a podívat se na to, jaký svět je a dívat se na to, kdy se prosperita objevila a kdy ne. Byla za Kennedyho a Reagana, ale ne třeba za Obamy nebo Bushe. Nechme za sebe mluvit své činy, hledat politiky, které fungovaly. 

SDÍLET
sinfin.digital