Ohrožuje nový zákon ČD? Sobotka chce od Ťoka slyšet odpovědi

ČTK

České dráhy se dostanou do vážných problémů a zkolabuje veřejná doprava. To jsou obavy, které provází nově platný zákon o veřejných zakázkách. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce proto od ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) vědět, zda norma ohrožuje České dráhy v přístupu do veřejných soutěží. Problém může vznikat kvůli formě akcií státního dopravce. Pokud se riziko potvrdí, žádá premiér od ministra návrh řešení. Sobotka to napsal v dopise Ťokovi.

České dráhy zajišťují většinu veřejné dopravy objednávané státem a kraji. Zákon o zadávání veřejných zakázek, který vstoupil v platnost na počátku října, umožňuje zadavateli vyloučit z tendru uchazeče, který nemá výlučně zaknihované akcie. Vybraný dodavatel bez zaknihovaných akcií by měl být také podle zákona ze soutěže vyloučen. České dráhy podle odborného mluvčího ČSSD pro oblast dopravy Jana Birkeho ale mají ze zákona akcie v listinné podobě a jejich zaknihování stávající legislativa brání.

„Může reálně hrozit, že aplikací nové povinnosti v nabídkových řízeních budou České dráhy, a.s. vyloučeny ze všech těchto řízení a postupně může dojít k vytěsnění z poskytování veřejných služeb.“

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital