Po Němcích vyrazili do boje proti čínským firmám i Američané

Info.cz

Vztahy Číny a USA by se mohly zhoršit po nástupu Donalda Trumpa do úřadu amerického prezidenta. Vítězný republikánský kandidát Čínu opakovaně kritizoval během kampaně a slíbil, že během prvních dnů ve funkci na čínské zboží uvalí 45procentní clo.

Američtí zákonodárci zvažují, že zakážou státním čínským firmám nakupovat podíly v amerických firmách. Podle zprávy výboru Kongresu Spojených států, který se zabývá čínským hospodářstvím a bezpečností, čínská komunistická strana využívá své firmy jako nástroj k dosažení cílů národní bezpečnosti. Informuje o tom agentura Reuters.

Odpor proti prodeji firem Číňanům roste i v Německu. Tamní sociální demokraté kritizují prodej německého výrobce robotů Kuka a chtějí podobné transakce zakázat. Jejich koaliční partner, křesťanští demokraté Angely Merkelové, ovšem podobný krok odmítají s tím, že by snížil německou konkurenceschopnost. Česko zatím postupuje opačně a s Číňany se snaží spolupráci prohlubovat.

Američtí zákonodárci uvažují, že poskytnou větší pravomoci Výboru pro zahraniční investice ve Spojených státech (CFIUS), který schvaluje vstup zahraničních firem do společností v USA. „Zpráva jen potvrzuje stereotypy a předsudky, které výbor má,“ kritizoval Američany mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang. „Čínským firmám investujícím v zahraničí říkáme, aby dodržovaly tamní zákony a regulace a doufáme, že tyto země vytvoříme férové podmínky,“ doplnil.

Vztahy obou zemí by se mohly zhoršit po nástupu Donalda Trumpa do úřadu amerického prezidenta. Vítězný republikánský kandidát Čínu opakovaně kritizoval během kampaně a slíbil, že během prvních dnů ve funkci na čínské zboží uvalí 45procentní clo. „Čínské státní podniky jsou zbraněmi čínského státu,“ řekl šéf amerického výboru Dennis Shea a potvrdil tak spekulace, že USA budou proti Číně postupovat tvrději než doposud.

Spojené státy letos přilákaly čínské investice za 64,5 miliardy dolarů, více než kterákoliv jiná země světa.

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital