Přelomová dohoda Strnadova CSG s Rheinmetallem může zastínit i Pandury. Němci jsou favorité na modernizaci české armády

30. 11. 2020 • 09:07
Velmi úspěšný příběh, který představuje nákup obrněných vozidel Pandur, by se mohl brzy zopakovat. Auditorská společnost EY před několika dny uvedla, že každá investovaná koruna do nákupu Pandurů se vrátila třikrát. Skončila pak především ve strojírenských podnicích a jen potvrdila, že obranný průmysl patří k těm s nejvyšší přidanou hodnotou. Pandury v současnosti vyrábí a servisuje kopřivnická Tatra s řadou domácích dodavatelů. Již brzy by ovšem do Moravskoslezského kraje mohla zamířit zakázka ještě mnohem větší.

Czechoslovak Group miliardáře Michala Strnada podepsala memorandum o porozumění v oblasti taktických vojenských vozidel s německým zbrojařským kolosem Rheinmetall. Ten se uchází se svým vozidlem Lynx o zakázku na modernizaci bojových vozidel pěchoty české armády. Se stejnou nabídkou přitom Rheinmetall uspěl například i v Maďarsku a podle informací INFO.CZ patří k jasným favoritům také v Česku.

Jeho velkou výhodou je značná podpora německé vlády, přičemž Německo je vůbec nejdůležitějším obchodním partnerem Česka. Dá se očekávat, že Rheinmetall bude schopen nabídnout třeba výrazně výhodnější financování než jeho konkurence. V zákulisí se přitom hovoří až o desetiletém odkladu splátek, přičemž armáda má na tento nákup vyčleněno zhruba 50 miliard korun.

CSG přitom s Rheinmetallem bude postupovat podobně, jako postupovala s rakouským Steyerem v případě Panduru. „Za tím účelem by měl vzniknout společný podnik v areálu kopřivnické Tatry, Moravskoslezském kraji. Nově založená společnost, která bude joint venture skupin CSG a Rheinmetall, bude mít v názvu prestižní a mezinárodně známou značku Tatra,” uvedl mluvčí CSG Andrej Čírtek. Sám Strnad rovnou mluví o milníku v modernizaci české armády.

Rheinmetall má přitom s CSG rozsáhlé plány. „Spolupráce s Czechoslovak Group představuje pro Rheinmetall klíčový vztah,” uvedl Armin Papperger, CEO Rheinmetallu. „Tato příležitost nám umožňuje zapojit Czechoslovak Group do našeho stávajícího globálního dodavatelského řetězce pro naše široké spektrum obranných produktů,” doplnil.

Spolupráce s Rheinmetallem je přitom zajímavá hned z několika pohledů. Německá firma je nepostradatelná i v plánech na společnou evropskou obranu. Už dávno neplatí, že se Berlín spoléhá pouze na armádu Spojených států na svém území. Děje se přesný opak, čemuž nasvědčují i některé mediální úniky. Loni v červnu například Die Welt uvedl, že Německo vyvíjí hypersonickou zbraň. Děje se tak pravděpodobně pod dohledem Rheinmetallu, který už řadu let vyvíjí laserové zbraně a loni úspěšně otestoval dosud nejpokročilejší laserové dělo.