Prezident Číny poprvé na srazu mocných v Davosu: Obhajoba globalizace a volného obchodu

Čínský prezident na světovém ekonomickém fóru v Davosu vyzval k odmítnutí zásahů do ekonomiky. Globální obchodní válka podle něj nemůže mít vítěze. Světové agentury a komentátoři to chápou jako snahu Číny zaujmout větší roli na světové scéně a využít nástup Donalda Trumpa k vlastnímu posílení na úkor USA. 

 

Si Ťin-pching je prvním čínským prezidentem, který se setkání globálních finančních a politických lídrů ve švýcarském Davosu účastní. Promluvil na podporu globalizace a volného obchodu. 

„Je pravda, že ekonomická globalizace vytvořila nové problémy, to však není důvod, abychom ji odepsali. Spíše bychom se měli přizpůsobit a ekonomickou globalizaci usměrňovat, tlumit její negativní dopady a zajistit, aby přinášela prospěch všem zemím,“ řekl čínský prezident.

Si přirovnal obchodní protekcionismus k „zamčení se v tmavé místnosti“, což sice chrání před nebezpečím zvenčí, zároveň ale neumožňuje vpustit dovnitř světlo a vzduch. Varoval ostatní země před sledováním vlastních zájmů na úkor druhých.

Jak bude vypadat brexit? Premiérka Mayová to konečně prozradila

Prezident se ve své téměř hodinu dlouhé řeči o Donaldu Trumpovi nezmínil, mnohá jeho slova ale byla podle agentury Reuters na něj zacílena. Trump v předvolební kampani sliboval, že ochrání americký průmysl před zahraniční konkurencí, zejména před přílivem levného zboží z Mexika a Číny. 

Postupný ústup USA ze světového kolbiště, který se může s Trumpovým nástupem zrychlit, vytváří vakuum, které se už nyní snaží zaplnit Rusko a ráda by jej využila i Čína, napsala agentura Reuters. Evropská unie podle ní na něco takového nyní nemá, protože je zaměstnána vlastními potížemi, od vystoupení Británie přes teroristické útoky a masovou imigraci po sérii voleb, v nichž mohou letos velmi získat odpůrci integrace a globalizace.

Zakladatel ekonomického fóra Klaus Schwab označil přítomnost čínského prezidenta v Davosu za známku přechodu od jednopolárního světa, v němž dominují USA, k multipolárnímu systému, v němž budou větší roli hrát nové mocnosti jako Čína. „V situaci velké nejistoty a rozkolísanosti svět hledí na Čínu,“ řekl Schwab před Siovým vystoupením.

SDÍLET
sinfin.digital