Pro české firmy, na které dolehly protiruské sankce, je šancí Ukrajina, vybízí Bělobrádek

Ukrajina je příležitostí pro české firmy, které ovlivnily protiruské sankce. Na dnešním briefingu po jednání s ukrajinským ministrem energetiky Ihorem Nasalykem to uvedl vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Sankce na Rusko uvalily Spojené státy a Evropská unie právě kvůli konfliktu na Ukrajině.

„Některé firmy přišly kvůli sankcím o zakázky v Rusku a myslím si, že zde (na Ukrajině) je velká možnost, jak se uplatnit," řekl Bělobrádek. Podle něj mohou tuzemské firmy získat zakázky například v energetice. Kromě jiného by mohly stavět energetická zařízení nebo se podílet na rozvoji přenosové soustavy.

Stres a úmorný zápach. Novinářka popsala práci za minimum a otřesné podmínky v továrně Agrofertu

Zdůraznil, že český energetický sektor může Ukrajině pomoci také v přechodu ze závislosti na Rusku, se kterým má sám zkušenosti. „Je to dobrý prostor pro využití našeho know-how," podotkl. Energetická bezpečnost postsovětské země je podle něj cílem jak Evropské unie, tak USA.

Právě z USA dnes do ukrajinské Oděsy dorazila první dodávka s nákladem 62.000 tun amerického energetického uhlí pro ukrajinské elektrárny. Ukrajina má vlastní velké zásoby černého uhlí, nacházejí se ale na východě země kontrolovaném proruskými separisty.

Na frontě oddělující povstalce od pozic ukrajinské armády byla před několika měsíci živelně zavedena dopravní blokáda, která dodávky uhlí zastavila. Na Ukrajině byl v důsledku toho po dobu pěti měsíců zaveden úsporný energetický režim.

Dvojí hra Američanů: V Česku nakoupili zbraně pro vlastní armádu, poslali je ale syrským radikálům

Dodávky uhlí dojednal Kyjev kromě Spojených států i s Jihoafrickou republikou, která od května na Ukrajinu dodala 220.000 tun uhlí.

SDÍLET
sinfin.digital