Proč se těšit na 5G

Prezentace klienta


Sítě 5G jsou skloňované v poslední době čím dál tím více, mimo jiné i jako jeden z prostředků hospodářské renesance, která by měla nastat po covidové pandemii. Pravdou je, že internet a digitální technologie budou hrát do budoucnosti v ekonomice ještě větší roli, než dnes. Digitalizace průmyslu je zvláště pro Česko, kde výroba tvoří přibližně třetinu HDP, zásadní úkol a mobilní sítě k ní výrazně přispějí.

Z páté generace mobilních sítí by měl nejvíce těžit průmysl, protože právě na průmyslové aplikace se soustředí výrobci technologií i operátoři primárně. 5G sítě by měly propojit různá zařízení v průmyslových závodech rychlou sítí s krátkou dobou odezvy, což výrazně pomůže automatizaci a digitalizaci v podnicích. A díky tomu český exportně orientovaný průmysl zachová svojí konkurenceschopnost na světových trzích, což je zase důležité pro udržení zaměstnanosti a pro budoucí prosperitu. 

Pokud už nic jiného, toto je důležitý důvod, proč by stát neměl brzdit nástup další generace mobilních sítí zbytečnými regulacemi a omezeními pro operátory. Zatím se to vládě daří - všechny kroky, které byly pro uvolnění příslušných frekvencí pro 5G sítě potřeba, už učinila a v běhu je krok poslední, tedy aukce kmitočtového spektra. To Česko stejně jako ostatní země EU uvolnilo pro sítě 5G převedením televizního vysílání na efektivnější a lepší standard DVB-T2. 

Tyto kmitočty jsou ideální pro plošné pokrytí mobilním signálem a do budoucna je tak možné předpokládat, že se bude využívat nejen ke klasickému připojení mobilních telefonů k internetu, ale i pro internet věcí - konkrétně takových, které jsou mobilní, ale nemají takové nároky na rychlost či kapacitu připojení. Typicky se jedná o různé senzory, aplikace pro logistiku, do automobilů a podobně.

V záplavě průmyslových možností pro 5G sítě bychom ale neměli zapomínat na běžné spotřebitele. Na první pohled pro ně nepřinášejí 5G sítě zásadní výhody oproti 4G, ale pokud budeme přemýšlet dlouhodoběji, tak superrychlý internet v mobilu s nízkou dobou odezvy umožní například na cestách využívat služby, které bylo doposud možné využívat jen doma, a to navíc jen s opravdu rychlým domácím připojením. V hledáčku vývojářů je nyní především takzvaný cloud gaming a rozšířená realita.

Telefon namísto konzole

Právě o cloud gamingu se hovoří jako o velmi zajímavé aplikaci pro 5G sítě. Jeho kouzlo spočívá v možnosti hrát hry kdekoli na jakémkoli zařízení prakticky bez ohledu na jeho výkon, protože hra poběží vzdáleně na serverech v internetu a hráči bude posílat “pouze” obraz. Hraní v cloudu vyžaduje parametry, pro které jsou 5G sítě ideální. Požaduje stabilně vysokou rychlost připojení, která je potřeba pro zaslání videa ve vysokém rozlišení na obrazovku – ideálně nad 30 Megabitů za sekundu – požaduje nízkou dobu odezvy, která je obecně pro hru přes internet důležitá už dnes, a v neposlední řadě i stabilitu připojení.

5G sítě to vše splňují a navíc je možné pro operátory nabízet ve spolupráci s dodavateli her cloudové hraní jako službu. Zásadní výhodou je, že hráči nemusejí utrácet velké peníze za nadupané herní PC či konzoli, což představuje jednorázový výdaj mezi patnácti a padesáti tisíci korunami. Předplatné stojí zlomek této částky - cloud gamingová služba Google Stadia, která nabízí desítky her, měsíčně stojí deset dolarů (bohužel v Česku zatím není přístupná). Podle hráčů, kteří ji využívají v zahraničí, je na rychlém internetovém připojení zážitek k nerozeznání od běžné herní konzole či PC, navíc je možné hru hrát na libovolném zařízení připojeném k internetu – od telefonu a tabletu, až po chytrou televizi.

Stejně zajímavé je i využití 5G pro monitoring zdravotního stavu. Senzory, které mohou sledovat fungování lidského těla mohou být díky rychlému připojení poměrně malé a “hloupé” (a tudíž energeticky úsporné), protože většinu výpočetního výkonu je možné převést na cloud, do kterého a ze kterého budou odesílat data. Samotná podstata 5G jako spolehlivé vysokorychlostní sítě skýtá pro zdravotní péči celou řadu možností, včetně využití virtuální a rozšířené reality třeba pro lepší informovanost lékařů v záchrankách či pro zlepšení lékařské péče především na venkově.

Je tak vidět, že další generace mobilních sítí je pro českou ekonomiku a společnost skutečně důležitou technologií. Na státu bude, aby operátorům při jejím nasazování neházel zbytečně klacky pod nohy. Problémů k řešení je přitom hodně - od vysokých věcných břemen, které omezují stavbu sítě, až po nejistotu v oblasti výběru dodavatele pro 5G sítě, kde některé země omezují účast čínských dodavatelů, což může výstavbu výrazně zbrzdit a zároveň prodražit. Stát by tak neměl omezovat konkurenci, ale spíše nastavit transparentní a rovné podmínky pro všechny. Výhodné to nakonec bude pro zákazníky.

sinfin.digital