Řecká krize zapomenuta? Investoři a spekulanti se předhánějí v ochotě půjčovat Athénám

Aténská vláda si může jít na finanční trhy pro nejlacinější půjčku od machinací se statistikami v roce 2009.

„Pokles výnosů řeckých státních dluhopisů je reakcí na pozitivní postoj hlavních věřitelů, jimiž jsou země eurozóny a Mezinárodní měnový fond. Tomu nahrávají příznivé údaje o řeckých veřejných financích. Konečně navíc vychází aritmetika dlouhodobé fiskální udržitelnosti, aniž by se musely znásilňovat předpoklady o vývoji řecké ekonomiky,“ říká hlavní ekonom poradenské společnosti Deloitte David Marek.

Česko je pro politiky typu Trumpa rájem v Evropě, píše prestižní server. Ukazuje na Babiše

Atény si tak půjčují například třikrát levněji než Brazílie a o třetinu levněji než Island. Hlad po řeckých dluhopisech je ale přehnaný. „Úroky z řeckého dluhu padly nerealisticky nízko a neodpovídají dlouhodobému riziku pro investory, že dluhopisy nebudou splaceny v plné výši,“ upozorňuje na možnou bublinu analytik BH Securities Martin Vlček.

Dluhopisovému trhu ostatně nedokáže sekundovat ten akciový, aténská burza sice letos o pětinu posílila, oproti situaci před dluhovou krizí jsou ale ceny akcií ani ne třetinové. Speciálním případem jsou banky, akcie čtyřky největších finančních domů v zemi jsou maximálně na několika procentech svých kurzů z podzimu 2009.

Více si přečtěte na webu E15.cz.

SDÍLET
sinfin.digital