Rozdělení technologických gigantů je blíž než kdy dřív

07. 10. 2020 • 12:10
Americký Kongres by měl zvážit rozdělení technologických obrů Apple, Amazon, Facebook a Google do menších firem. To je hlavní závěr zprávy, kterou po 16měsíčním vyšetřování předložil demokraty ovládaný podvýbor Sněmovny reprezentantů pro hospodářskou soutěž. Na 449 stranách politici dokazují, že každá z firem je minimálně v jednom segmentu trhu monopolem. S tím v podstatě souhlasí i republikáni, ale ti se pro rozdělení zatím nevyslovili, přestože technologické giganty obviňují, že se snaží programově potlačovat konzervativní postoje.

Před Kongresem před časem vypovídali všichni šéfové výše zmíněných firem a vesměs odmítli, že by zneužívali postavení na trhu. Samotná zpráva zatím neznamená, že k rozdělení skutečně dojde, ale předjímá, že můžeme očekávat řadu nových zákonů a kroků, jejichž cílem bude Apple, Amazon, Facebook a Google oslabit. Do značné míry bude záležet i na výsledku prezidentských voleb, přičemž zejména u demokratů zaznívají dlouhodobě hlasy, které po rozdělení technologických gigantů volají.

„Během vyšetřování podvýbor získal důkazy o monopolizaci a monopolní síle,“ konstatuje zpráva podle webu Engadget. Podle zákonodárců dominance společností Apple, Amazon, Facebook a Google „podrývá výběr spotřebitelů, narušuje inovace a podnikání v americkém hospodářství, oslabuje pestrost a svobodu médií a podrývá soukromí Američanů.“

Podvýbor mimo jiné tvrdě kritizuje společnost Apple za monopol, který uplatňuje v operačním systému iOS pro vlastní zařízení. Firma podle zákonodárců vytváří značné bariéry na trhu, když diskriminuje a vyřazuje své rivaly čistě na základě vlastního rozhodnutí a na základě vlastních kritérií. Vývojáře přitom zatěžuje nadměrnými poplatky, kdy si za každý obchod uskutečněný v konkrétní aplikaci, jíž nabízí takzvaný App Store, účtuje až 30procentní provizi.

Tato pasáž může být zcela zásadní ve sporu Applu se společností Epic Games, která stojí za jednou z nejpopulárnějších her současnosti Fortnite. Epic Games umožnila hráčům obejít platbu skrz App Store a Apple v reakci na to Fortnite smazal. Mezi oběma firmami se tak rozpoutal spor, který vyřeší až soud, a je zjevné, že Epic Games není zcela bez šance.

Podvýbor ve své zprávě navíc doporučuje zpřísnění pravidel pro hospodářskou soutěž a chce, aby technologičtí giganti zpřístupnili vlastní technologii všem konkurentům na trhu. „Důkazy, které jsme získali během vyšetřování ukazují naléhavou nutnost legislativní reformy a akce. Tyto firmy mají příliš mnoho síly a tato síla musí být zkrocena prostřednictvím odpovídajícího dohledu a vynucení,“ uvádí dokument.

Reakce republikánů ukazuje, že politická scéna není v otázce případného rozdělení monopolů úplně jednotná. Republikánský kongresman Ken Buck řekl, že „souhlasí s 330 stranami zprávy podvýboru“, ale rozdělení považuje až za krajní řešení. Podle Engadget další republikánští zákonodárci už prohlásili, že závěry zprávy nepodpoří.

Proti výsledkům vyšetřování protestují logicky i samotné firmy. Amazon v rozsáhlém vyjádření na firemním blogu uvedl, že by rozdělení poškodilo spotřebitele, jejichž volba a komfort by se zmenšily a ve výsledku by takové rozhodnutí vedlo k růstu cen. „Američané jednoduše nechtějí, aby Kongres rozdělil produkty Googlu nebo poškodil služby, které zdarma využívají každý den. Cílem antimonopolních zákonů je ochrana spotřebitelů, nikoliv pomoc komerčním konkurentům,“ uvedl pro změnu mluví společnosti Google.