Rozdělení technologických gigantů je blíž než kdy dřív

Americký Kongres by měl zvážit rozdělení technologických obrů Apple, Amazon, Facebook a Google do menších firem. To je hlavní závěr zprávy, kterou po 16měsíčním vyšetřování předložil demokraty ovládaný podvýbor Sněmovny reprezentantů pro hospodářskou soutěž. Na 449 stranách politici dokazují, že každá z firem je minimálně v jednom segmentu trhu monopolem. S tím v podstatě souhlasí i republikáni, ale ti se pro rozdělení zatím nevyslovili, přestože technologické giganty obviňují, že se snaží programově potlačovat konzervativní postoje.

Před Kongresem před časem vypovídali všichni šéfové výše zmíněných firem a vesměs odmítli, že by zneužívali postavení na trhu. Samotná zpráva zatím neznamená, že k rozdělení skutečně dojde, ale předjímá, že můžeme očekávat řadu nových zákonů a kroků, jejichž cílem bude Apple, Amazon, Facebook a Google oslabit. Do značné míry bude záležet i na výsledku prezidentských voleb, přičemž zejména u demokratů zaznívají dlouhodobě hlasy, které po rozdělení technologických gigantů volají.

„Během vyšetřování podvýbor získal důkazy o monopolizaci a monopolní síle,“ konstatuje zpráva podle webu Engadget. Podle zákonodárců dominance společností Apple, Amazon, Facebook a Google „podrývá výběr spotřebitelů, narušuje inovace a podnikání v americkém hospodářství, oslabuje pestrost a svobodu médií a podrývá soukromí Američanů.“

Podvýbor mimo jiné tvrdě kritizuje společnost Apple za monopol, který uplatňuje v operačním systému iOS pro vlastní zařízení. Firma podle zákonodárců vytváří značné bariéry na trhu, když diskriminuje a vyřazuje své rivaly čistě na základě vlastního rozhodnutí a na základě vlastních kritérií. Vývojáře přitom zatěžuje nadměrnými poplatky, kdy si za každý obchod uskutečněný v konkrétní aplikaci, jíž nabízí takzvaný App Store, účtuje až 30procentní provizi.

Otec a matka, muž a žena. Může zmatení pojmů poškodit psychiku dítěte?

sinfin.digital